Biberiye Hangi Yemeklerde Kullanılır?

21 Nisan 2017 7040 defa okundu 0 yorum

Biberiye Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Biberiye (Rozmarin) Nedir.

Biberiye Akdeniz bölgesinde yetişen, yıl boyu yeşil kalabilen, iğne yapraklı ballıbabagiller familyasına ait bir bitkidir. Bahar aylarında yeşil sürgü vererek mor çiçekler açar. Biberiye ayrıca bahçe düzenlemelerinde de bolca kullanılır. Birçok parkta süs bitkisi olarak rastlanır.Çok eski zamanlardan beri faydaları da bilinen biberiye tıbbi amaçla doğal yağları ve bitki çayları olarak kullanılmaktadır.

Biberiye Hangi Yemeklere Yakışır

Biberiye özellikle Akdeniz Mutfağının en yaygın kullanılan bitkilerinden bir tanesidir. İtalyan Mutfağı, Yunan Mutfağının önemli baharatları arasında olan biberiye Türk Mutfağında Akdeniz Bölgesi ve çevresinde kullanılmakla birlikte çok da yaygınlaşmamıştır. Son yıllarda biberiye şifalı etkileri ile birlikte adı daha çok duyulmaya başlamıştır.

Biberiye oldukça esanslı bir aromaya sahiptir. Özellikle et yemeklerine gerçekten çok yakışır. Biberiye dalları odunsu olması nedeniyle daha çok etin marinasyonu aşamasında kullanılır. Biberiyenin bu dokusu nedeniyle kullanırken daha taze olan sürgülerini kullanmak gerekir.

Biberiyenin Et Yemeklerinde Kullanımı

Biberiye et yemeklerine hafif çam esansı katar. Eti marine ederken kullanılır. Biberiyenin taze sürgüleri odunsu kısmından sıyrılarak marine soslarına doğrudan atılır. Pişme esnasında içerisinden çıkarılır. Eğer çok ince kıyılırsa doğrudan tüketilebilir. Biberiye ayrıca et kızartılırken yağın içerisine dal olarak atılırsa yağa kendi tadını vererek etin daha lezzetli olmasını sağlar. Daha sonra bu dal tekrardan yağın içerisinden çıkarılarak çok yanmaması sağlanır çok yandığında tadı acılaşabilir.

Biberiye sadece ızgara et yemeklerine değil uzun süre pişirilen güveç yemeklerine  de çok yakışır. Kuzu etlerinin tadını çok iyi ön plana çıkarır. Yavaş pişme esnasında biberiye ve kekik dalları bağlanıp buket yapılarak güvecin içerisine konularak pişirilir. Pişme sonrası bu buket çıkarılmalıdır.

Biberiye tavuk yemekleri ile de oldukça güzel olur. Fırında tavuk pişirirken bir miktar biberiyeyi tereyağı ile birlikte blanderde ince kıyılana ve tereyağı ile karışana kadar çekip tavuğun üzerine sürerseniz muhteşem bir tat elde edersiniz. Hatta bu karışımı tavuğun derisinin arasında eliniz ile sürmenizi tavsiye ederim böylece tavuğun yavan göğüs eti oldukça lezzetli ve sulu olur.

Biberiye av hayvan etleri ile de çok güzel gider. Tavşan, geyik etlerini lezzetlendirmek için kullanılır.

Biberiyenin Sebze Yemeklerinde Kullanımı

Biberiye genel olarak et yemeklerinde kullanılsa da bana göre en çok yakıştığı malzemelerden bir tanesi kesinlikle patatestir. Patates haşlamalarına kızartmalarına, Fırında patatese, patates grantene neredeyse her patates yemeğine bence çok yakışır.

Ben genel olarak patatesi haşlarken içerisine bir dal biberiye atarım ister kabuklu olsun ister kabuksuz olsun patatese güzel bir aroma verir.

Eğer fırında tavuk pişiriyorsam her zaman altına bolca patates, sarımsak ve birkaç sebze ile birlikte bolca biberiye kullanmayı çok severim.

Biberiyeli Tütsüleme

Biberiye aynı zamanda tütsüleme malzemesi olarak da kullanılır. Mangalda yapılan pişirme esnasında közün üstüne birkaç dal taze biberiye dalı atarsanız barbekülerinizde ekstradan bir füme tadı elde edersiniz. Eğer tavuk, hindi, sosis ve ya balık tütsülemek istiyorsanız, bu biberiye dallarını az bir miktar közün içerisine atabilir ve tütsüleyeceğiniz malzemeleri koyup üzerini dumanın gezinebileceği kadar bir boşluk bırakarak bir alüminyum folyo ile kapatarak malzemelerinizi uzun süre tütsüleyebilirsiniz.

Biberiyeli Zeytin Yağı

Birkaç biberiye dalını iyice yıkayıp kuruttuktan sonra bir şişenin içerisine biberiye ve zeytinyağı koyarak biberiyeli zeytinyağı elde edebilirsiniz. Bu zeytin yağını daha sonra et yemeklerinde kullanabilirsiniz. Ancak azar azar yapmanızı tavsiye ederim bir süre sonra tadı iyice acılaşabilir. Eğer tadının çok aromatik olmasını istemiyorsanız istediğiniz tada ulaştığında biberiyeleri içerisinden çıkarabilirsiniz.

Biberiye ile yemekleri lezzetlendirmek için çeşnili tereyağ yapabilir hem tavuk yemeklerine, hem et yemeklerine lezzet vermesi için kullanabilirsiniz. Size kendi yaptığım biberiyeli çeşnili tereyağ tarifimi vereceğim. Daha önce denemediyseniz kesinlikle denemenizi öneririm. Çeşnili tereyağını buzdolabında saklayıp ihtiyaç halinde kullanabilirsiniz.

Biberiyenin yemeklere verdiği lezzetin yanında çok eski çağlardan beri şifa verici bitki olarak da kullanılmaktadır. Biberiyenin faydaları için youtube kanalımızdaki videomuzu izleyebilirsiniz.

  • Kişi Sayısı:
    4 kişilik
  • Hazırlama Süresi:
    10 dakika
  • Pişirme Süresi:
    dakika

Malzemeler

Biberiyeli Çeşnili Tereyağ Malzemeleri

250 g tereyağ (soğuk)

3 dal taze biberiye

tuz

Karabiber

2 diş sarımsak

Yapılışı

Biberiyeli Çeşnili Tereyağ Yapımı

soğuk tereyağ küp küp doğranır.

Biberiyeler el ile sıyrılarak yeşil yaprakları sert dalından ayrılır.

Sarımsakların kabukları soyularak blandere konulur. Biberiye de aynı blandere atılarak bir süre birlikte çekilir.

Daha sonra tereyağ, tuz ve karabiber de ilave edilir.

İyice karışana kadar blanderde çekilir.

Homojen bir kıvama geldiğinde bir spatula yardımı ile streç film üzerine konulur ve sosis şeklinde şekil verilerek şeker paketi şeklinde sarılarak bağlanır.

Derin dondurucuya konularak tereyağın donması sağlanır.

Biberiye çeşnili tereyağını istenirse tavada ev kızartılırken son aşamada tavaya eklenerek pişirilir.

Çeşnili tereyağını tavukları marine ederken derisi ile göğsü arasına koyabilirsiniz böylece hem tavuk göğsü sulu ve lezzetli olur.

Hatta kızarmış ekmeğin üzerine sürerek bile yiyebilirsiniz.

Herkese afiyet olsun.

Yorum ve görüşleriniz bizlerle paylaşmayı unutmayın.

 

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.