Çemen Hangi Yemeklerde Kullanılır

Çemen Hangi Yemeklerde Kullanılır
31 Aralık 2017 2015 defa okundu 0 yorum

Çemen Otu(boy otu nedir)

Çemen (boy)otu hem yaprakları hem de tohumları yemeklerde kullanılan bir ottur. Mutfağında en çok kullanılan şekli tohumlarının toz haline getirilip macun şeklinde pastırmaya sürülmesidir. Klasik Türk pastırmasının temel malzemelerindendir. Ancak yeşil yaprakları da yemeklerde kullanılır.

Çemen tohumu birçok köri karışımında da bulunur. Kerevizi andıran tadı ile yemeklere lezzet katar. Ancak fazla kullanılması yemeğe baskın bir tat verdiğinden tavsiye edilmez.

Çemenin Et Yemeklerinde Kullanımı

Çemen bilindiği gibi pastırmanın ana malzemelerindendir ve yoğun bir kokusu vardır. Çemen birçok yemeği ile birlikte iyi gider. Et kızartmalarına, barbekü marinatlarına kullanılabilir. Av hayvanlarının etlerini pişirirken kullanılabilir. Sadece kırmızı etle değil aynı zamanda beyaz etle de birlikte oldukça iyi gider. Ben neredeyse her et yemeğine bir miktar çemen tozu kullanmayı seviyorum. Ancak çok baskın bir tadı ve kokusu olduğundan kullanırken dikkatli olmak gerekir. Köfte yaparken yarım çay kaşığı kadar çemen tozu kullanırsanız pastırma tadında bir köfte elde edersiniz. Ancak çemen tadını herkes sevmeyebilir. Bu nedenle kullanımında dikkatli olmak gerekir.

Ben çemen tozunu tavuk mangallarında, kıymalı yumurtada, lahmacunda kullanmayı seviyorum. Açıkçası bütün et yemeklerinde bir miktar kullanmak hoş ve dirin bir tat katıyor. Çemenin lezzet artırıcı bir özelliği olduğunu düşünüyorum.

Çemenin Sebze Yemeklerinde Kullanımı

Çemen aslında birçok sebze ile birlikte iyi gider. Özellikle geleneksel olarak tokat çevresinde macun şeklinde madımak, ve otlar ile yapılan yemeklere kullanılır. Sanki yemeklerde pastırma kullanılmış gibi derin ve hoş bir lezzet katar. Ispanak, pırasa, gibi sebzelerin sulu yemeklerine ve kavurmalarına kullanılabilir. Çemen tozunu bastırma kullanacağınız tüm yemeklere kullanabilirsiniz.

Bilindiği gibi kuru fasulye pastırma ile birlikte çok iyi gidiyor. Pastırmadaki baskın lezzet çemen olduğu için aslında kuru fasulyeye lezzet veren şey çemen. Pastırma fiyatlarının 100 tl ye yaklaştığını düşünürsek kuru fasulyeyi çemenli yapmak oldukça ekonomik oluyor. Aynı zamanda tadından da bir şey eksilmemiş oluyor ;).

Çemenin Yemeklerde Kullanımı

Çocukluğumda en sevdiğim şeylerden birisi macun şeklinde olan çemeni tere yağ ile ekmeğe sürüp yemekti . Hala canım zaman zaman çekse de kokusundan dolayı bu kadar yoğun bir çemen yiyemiyorum. Onun yerine yaptığım ev yapımı acuka içerisine bir yaklaşık 1 çay kaşığı kadar çemen tozu kullanıyorum. Bu acukayı hem kahvaltıda ekmeğin üzerine sürerek yiyorum. Ayrıca acukayı domates soslu makarnaya kullanmayı seviyorum.

Eğer evinizde pastırma yoksa paçanga böreğin sebzeli yapıp içerisine bir miktar çemen kullanabilirsiniz. İnanın pastırmalı gibi olacaktır.

Çemen tozu az kullanıldığında bana göre birçok yemeğe ekstra bir lezzet katıyor. Terde yarattığı kokudan dolayı bir ön yargı oluştursa da lezzetli olduğu gerçeği göz ardı edilemez.

Sizin de çemeni kullanmayı sevdiğiniz yemekler varsa fikir vermesi açısından yorumlarda bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.