Defne Yaprağı Hangi Yemeklerde Kullanılır

Defne Yaprağı Hangi Yemeklerde Kullanılır
16 Ağustos 2017 703 defa okundu 0 yorum

Defne çok eski çağlardan beri bilinen Akdeniz ve çevresinde bulunan bir bitki türüdür. Defne o kadar kadim bir bitkidir ki efsanelere bile konu olmuştur.

Defne yaprağının taze yeşil yaprakları acıdır ve kurutulduğunda açılığı azalır. Defne yaprağı eski çağlardan beri hem yemelere lezzet vermek için hem de şifalı bitki olarak kullanılır.

Defne Yaprağının Et Yemeklerinde Kullanımı

Defne yaprağı direkt olarak yenmez daha çok yemeklere lezzet kattıktan sonra yemeğin içerisinden çıkarılır. Defne yaprağının lezzetini verebilmesi için zamana ihtiyacı vardır. Bu nedenle güveç yemeklerinde oldukça fazla kullanılır.
Defne yaprağı hem sığır et yemeklerinde hem de diğer küçük baş hayvanlarını pişirirken kullanılabilir. Defne yaprağı ayrıca av hayvan etleri ile de oldukça iyi gider. Defne yaprağı güveç içerisinde yavaş yavaş pişerken güzel aromalarını yavaş yavaş pişen ete verir. Defne yaprağı aromatik derin bir tat katar. Ama kullanırken dikkatli olmak gerekir fazla kullanılması yemeğe fazla acılık katar.

Defne Yaprağının Balık Yemeklerinde Kullanımı

Defne yaprağının en yaygın bilinen kullanımı balık yemekleridir. Balık yemeklerinde de et yemeklerinde olduğu gibi fırında uzun pişirilen yemeklerde kullanılır. Balığın karın boşluğuna birkaç tane defne yaprağı ve limon konularak fırında pişirilen bütün yemeklerde kullanılır. Daha sonra defne yaprağı balığın içerisinden çıkarılarak  tüketilmelidir.

Defne yaprağı balık çorbalarının değişmez malzemeleri arasındadır. Ancak defne yaprağı kıza süreli pişirmelerde pek iyi sonuç vermez. Bana göre ızgarada doğrudan etin üzerinde pişirilmemesi gerekir. Eğer ızgarada kullanılacaksa balığın karın boşluğuna konularak doğrudan ateş ile temas etmemesi sağlanmalıdır.

Defne Yaprağının Diğer Kullanım Alanları

Defne yaprağı sulu yemeklerde, sebze yemeklerinde, tavuk suyu, balık suyu ve et suyu yapımında kullanılır. Bütün bu yemeklerin sonunda defne yaprağı yemeğin içerisinden çıkarılması gerekir.

Defne yaprağını ayrıca yemek yapmanın dışında evde yakarak rahatlatıcı tütsü olarak da kullanabilirsiniz.

Birçok efsaneye konu olan bu antik baharatı evinizden ve sofranızdan eksik etmeyin. Yemeklerde baharat kullanmak çok daha sağlıklı olmanızı ve lezzetli yemekler yapmanızı sağlayan mucizelerdir. Herkese afiyet olsun. yorum ve görüşlerinizi bekliyoruz. Siz de bildiğiniz farklı kulanım alanlarını ve faydalarını yorumlardan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.