Demirhindi Hangi Yemeklerde Kullanılır

Demirhindi Hangi Yemeklerde Kullanılır
21 Mart 2018 1212 defa okundu 0 yorum

Demirhindi Nedir

Demirhindi baklagiller familyasından bir bitkidir. Latince ismi tamarindus İndica olan demirhindi Hint Hurması olarak da bilinir. Osmanlı zamanında ateş düşürücü ve susuzluk giderici özellikleri nedeniyle kullanılan demirhindi asya mutfaklarında tatlı ve ekşi tadı nedeniyle yemeklere lezzet vermesi amacı ile kullanılır. İçerisinde çekirdekleri olan büyük baklalara benzer. Mineral yönünden çok zengin olmasından dolayı alternatif tıp alanında oldukça fazla kullanılır.Demirhindinin Et Yemeklerinde Kullanımı

Demirhindi çok bilinmese bile et soslarının birçoğunun içerisinde bulunur. Barbekü soslarında, İngilizlerin özel sosu olan worcestershire sosunda ana malzemelerden biridir. Ekşi ve tatlı aroması nedeniyle Uzak doğu Asya ve Hint yemeklerinde oldukça fazla kullanılır. Demirhindi sosların içerisine katıldığı gibi doğrudan etlerin marine soslarına da katılabilir. Et yemeklerine derin bir lezzet katar.

Demirhindinin Tatlılarda Kullanımı

Demirhindi tatlıların yoğun şeker tadını kırmak için de kullanılır. Demirhindinin ekşi tadı tatlılığı dengelemeye yardımcı olur. Tatlı sosların içerisine katılır.

Demirhindinin İçeceklerde Kullanımı

Osmanlı Mutfağında demirhindi bilenen ve kullanılan bir malzemedir. Osmanlı şerbetlerinde demirhindi kullanılırdı. Kompostularda , meyve sularında ekşi tadı sebebi ile tercih edilirdi. Ramazan ayında özellikle susuzluğu giderici etkisi sebebi ile demirhindi şerbeti oldukça fazla tüketilirdi. Tarçın, kakule, diğer meyveler ile kaynatılarak sıcak ya da soğuk içecek olarak tüketmek sağlığa oldukça faudalıdır.

Demirhindinin Faydaları

Demirhindinin susuzluk giderici özelliği çok eski zamanlardan beri bilinen bir durumdur. Osmanlı mutfağında Osmanlı şerbetlerine katılarak ramazan aylarında sahurda ve iftarda tüketilirdi.

Demirhindi aynı zamanda ateş düşürücü özelliği ile bilinir.

Mide ve bağırsak sistemine faydalıdır. Kabızlığı giderici özelliği vardır.

İçerisinde bolca mineral barındırır. Bu mineraller fosfor, kalsiyum, bakır, , magnezyum, potasyum, magnezyum, kalsiyum, sodyum, selenyum ve demirdir.

 

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.