Dereotu Hangi Yemeklerde Kullanılır

Dereotu Hangi Yemeklerde Kullanılır
30 Eylül 2018 2257 defa okundu 0 yorum

Dereotu Hangi Yemeklerde Kullanılır

Dereotu maydanozgiller familyasından yıllık bir bitkidir. Dereotu anasonsu bir tada sahip genellikle yeşil olarak tüketilen bir bitkidir. Ana vatanı Aysa olan bitkinin tohumları kimyon tohumuna benzer. Birçok mutfakta dereotu taze olarak tüketilir. Türk mutfağında da dereotu sebze yemekleri ile birlikte bolca kullanılır.Dereotunun Et Yemeklerinde Kullanımı

Dereotunun bana göre en iyi gittiği et kuzu etidir. Kuzu eti ile yapılan sebzeli güveçlerde yemek piştikten sonra kullanılması uygundur. Birçok yeşillikte olduğu gibi piştikçe aroması zayıflamaya başlar ve acılaşır. Kuzu etli enginar yemeklerinde,  Kıymalı yada etli patates yemeklerinde dereotu kullanılabilir. Ancak dereotunu kullanırken dikkatli olmak gerekir. Çok keskin bir tadı olduğundan diğer tatları bastırmamak için az kullanmak gerekir.

Dereotunun Sebze yemeklerinde Kullanımı

Dereotu sebze yemeklerine çok yakışır diğer yeşil otlarla birlikte kullanılabilir. Özellikle kabak yemeklerine çok yakışır. Kabak dolması, mücver, kabak oturtma gibi yemeklerin değişilmez baharatıdır. Sarımsaklı yoğurtla birlikte çok güzel gider. Sebze yemeklerine hazırlanan yoğurtlu soslara sos içerisine dereotu katılması tazelik katar.

Enginar yemekleri denince akla dereotu gelir. Bana göre dereotu enginar tadı ile birlikte çok iyi gider. Enginar oturtma,  enginar dolması, etli ya da sade enginar yemeklerine çok yakışır.

Dereotunun Salatalarda Kullanımı

Dereotu taze olarak salatalarda sıklıkla kullanılır. Özellikle kısır salatasının olmazsa olmazlarındandır. Her türlü yoğurtlu salatalarla birlikte çok iyi gider. Mevsim salatalarında sıklıkla kullanılır.

Dereotunun Mezelerde Kullanımı

Dereotu bütün yoğurtlu mezelerle birlikte kullanılabilir. Yoğurtlu makarnalara dereotu çok yakışır. Aynı şekilde kabakla yapılan her türlü mezeye dereotu kullanılır. Haydari gibi yoğurt bazlı mezelerle de sıkça kullanılır.

Dereotunun Faydaları

Bana göre yemeklerde taze ve tane baharatlar kullanmak sadece yemeklere lezzet katmaz aynı zamanda içerdikleri birçok faydalı bileşenlerin vücudumuza alımını da sağlar.

Birçok yeşillik gibi dereotu da sağlık açısından oldukça faydalı bir besindir. Dereotu bilindiği üzere gaz giderici özelliği vardır. Ayrıca iştah açıcı ve hazım sorunlarını giderici özelliği bulunmaktadır.

Dereotu anne sütünü artırır. İdrar söktürücü özelliği bulunmaktadır.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.