Fesleğen Hangi Yemeklerde Kullanılır

Fesleğen Hangi Yemeklerde Kullanılır
22 Şubat 2018 10361 defa okundu 0 yorum

Fesleğen Nedir?

Akdeniz ve ılıman iklimlerde yetişen fesleğen babagiller familyasından bir bitki türüdür. Ülkemizde kolaylıkla yetişen fesleğeni küçük saksılarda süs bitkisi olarak yetiştirebilirsiniz. Fesleğenin geniş yapraklı ve küçük yapraklı cinsleri bulunmaktadır. Küçük yapraklı fesleğenler birçok evin pencere kenarlarında özellikle sinekleri kovucu özelliğinden dolayı yetiştirilir. Büyük yapraklı olanları ise yemeklerde bolca kullanılır.Özellikle İtalyan yemeklerinin vazgeçilmez malzemelerinden birisidir. Akdeniz mutfağında bir çok yemekte kullanılan fesleğen eşsiz bir tada ve hoş kokuya sahiptir.

Fesleğenin Et Yemeklerinde Kullanımı

Fesleğen genellikle taze olarak tüketilse de kurutulmuş fesleğen birçok baharat karışımının içerisinde bulunur. Et emeklerine çok yakışan cajun baharat karışımının içerisinde fesleğen bulunur. Et ve tavuk yemeklerinde fesleğen marine soslarında fesleğenin kuru olarak kullanılması daha uygundur. Taze fesleğen ise yemek piştikten sonra ince doğranarak kullanılır. Domates soslu her türlü et yemeğine fesleğen hem taze hem de kuru olarak kullanılabilir. Fesleğen pesto sosu şeklinde et yemeklerine kullanılabilir.

Fesleğenin Sebze Yemeklerinde Kullanımı

Fesleğenin en iyi gittiği sebze hiç şüphesiz domatestir. Domatesle fesleğen ayrılmaz ikili gibidir. Neredeyse bütün domates soslarında fesleğen kullanabilirsiniz. İster makarna sosu olsun istenirse et sosu olsun domates içeren her sosa çok yakışır. Özellikle yazın tarla domatesinin üzerine ince kıyarak, zeytin yağı ve balzamik sirke ile birlikte yapılan salatalar çok lezzetli oluyor. Kuru olarak da fırında patatese ile birlikte çok güzel gidiyor.

Fesleğenin Makarnalarda Kullanımı

Fesleğen denince akla İtalyan Mutfağı gelir İtalyan mutfağı denince de tabi ki makarna. Pesto sosu makarnaların bir numaralı sosudur. Sadece pesto sosu ile değil domates bazlı bütün makarna soslarında fesleğen bulunur. Burada dikkat edilmesi gereken nokta eğer fesleğen yeşil olarak kullanılacaksa en son ilave etmektir. Tüm yeşil baharatlarda olduğu gibi fesleğen de uzun süre piştiğinde aromasını kaybeder.

Fesleğenin Diğer Kullanım Alanları

Fesleğen İtalyan pizza soslarının da temel bileşenleri arasındadır. İtalyan pizzalarının karakteristik tadını verir. Ayrıca pizza piştikten sonra üzerine yeşil yaprakları serpilip zeytin yağı gezdirilerek servis edilir.

Fesleğenin hoş kokusu ve tadı birçok içecek ile de iyi gider. Taze fesleğeni yazın sıcak havalarda kaynayan suya atıp birkaç dakika bekletip süzebilir ve soğutup ferah bir içecek yapabilirsiniz. Fesleğeni limonata gibi soğuk içeceklerin içerine hafif ezerek ekleyebilirsiniz.

Sizin de fesleğeni kullandığınız farklı tarifler ya da malzemeler varsa yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.