Hardal Hangi Yemeklerde Kullanılır

Hardal Hangi Yemeklerde Kullanılır
4 Ocak 2018 6116 defa okundu 0 yorum

Hardal Nedir

Hardal acı keskin bir tada sahip turpgiller familyasından otsu bir bitkidir. Daha çok tohumları baharat karışımlarına ve soslara kullanılır. Kahverengi, siyah, beyaz türleri bulunmaktadır. Hardalın cinsine göre tadı daha keskin ya da daha az keskin olabilir.

Hardal keskin acı tadına hardal taneleri ezildiğinde içerisinde bulunan enzimlerin aktif hale gelmesi ile oluşur. Oluşan reaksiyonun uzunluğu hardalın keskinliğini belirler. Başlayan reaksiyonu sıcak su, sirke yada tuz durdurur.

Hardal genellikle marketlerde hardal sosu olarak satılır. Ancak kendiniz de evinizde çok rahat bir şekilde sevdiğiniz tada göre hardal sos yapabilirsiniz. Evde hardal sos yapımı için bağlantımıza tıklayabilirsiniz.

Hardalın Et Yemeklerinde Kullanımı

Hardal keskin ve acı tadı ile et yemeklerine çok yakışır. Hem kırmızı ete hem de beyaz tavuk etine hardal bolca kullanılır. Hint yemeklerinde hardal vazgeçilmez baharatların başında gelir. Uzun pişirilen güveç yemeklerinde hardal derin bir tat katar.

Hardal et ve tavuk marinelerine kullanılır. Hem etin yumuşamasına yardımcı olur hem de derin bir tat katar. Hardal pişirildiğinde keskin kokusunu ve acılığının bir kısmını yitirir. Hardal et yemeklerinde piştiğinde daha az keskin olur ama hafif bir acılık ve derin bir tat katar.

Tavuk barbekülerinde benim için vazgeçilmez bir malzemedir. Hardal sevmeyenler bile özellikle balla birlikte barbekülerde kullanıldığında kesinlikle seveceklerdir.

Hardal güveçte pişirilen av yemelerine de çok yakışır. İster geyik olsun, ister tavşan ya da kus bütün av yemeklerinde kullanabilirsiniz.

Hardal sos olarak sosislilerde , sandviçlerde, hamburgerlerde, tacolarda kullanılır. Ya da bandırma sos olarak kullanılabilir.

Hardalın Sebze Yemeklerinde Kullanımı

Hardal genel olarak et yemeklerinde kullanılsa bile sebze yemeklerinde de oldukça lezzetli oluyor. Özellikle patates ile birlikte çok iyi gittiğini düşünüyorum.

Haşlanmış patates salatalarına hardal kullanıldığında  patatesin nötr tadını tamamlayarak yavanlıktan kurtarır. Patates kızartmalarında bandırma sos olarak da çok iyi gider.

Hardal genel olarak vejeteryan bir mutfak olan Hint mutfağında sebzelere lezzet vermek için diğer baharatlar ile birlikte kullanılır. Hardal taneleri fasulye ve lahana yemeklerine çok yakışır. Hardal tanelerini yemeklerin ilk aşamasında hafif ezerek kullanmak gerekir böylece tadını daha iyi verir.

Hardal Nerelerde Kullanılır

Hardal turşuların vazgeçilmez malzemesidir. Turşu kurulurken bir kaç çay kaşığı tane hardal koymanızı tavsiye ederim. Özellikle Alman Turşunun karakteristik tadını hardal verir.

Hardal sosu deniz mahsullü pizzaların taban sosu olarak kullanılır.

Hardal ayrıca salata soslarında kullanılır. Hazır salata soslarının ayrışmaması için bazı kimyasal maddeler kullanılır ancak hardal bu işlevi kendisi doğal olarak gerçekleştirir. Zeytin yağlı ve sirkeli herhangi bir sosu çalkalandığında bildiğiniz gibi bir süre sonra zeytin yağı ve sirke birbirinden ayrılma eğiliminde olacaktır. Hardal sosu içinde barındırdığı kimyasallar ile su ile sirkenin ayrımlaşmasına engel olur. Böylece sos formunu uzun süre korur. Ayrıca salataya lezzet de katar.

Hardalın kullanım alanları ile ilgili aklıma gelenleri bu makalede anlatmaya çalıştım. izin de sevdiğiniz hardallı tarifler varsa yorumlardan bizlerle paylaşabilirsiniz. Yorumlarınız için teşekkürler. Sofralarınızdan baharatları eksik etmeyin.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.