Karabiber Hangi Yemeklerde Kullanılır ?

Karabiber Hangi Yemeklerde Kullanılır ?
31 Mart 2017 694 defa okundu 0 yorum

Karabiber Hangi Yemeklerde Kullanılır ?

Karabiber Nedir ?

Karabiber  Piperaceae ailesine ait bir bitkidir. Bu bitkinin küçük meyvelerinin toplanıp kurutulması ile bildiğimiz karabiber tanesi elde edilir. Her ne kadar karabiber desek de kırmızı, beyaz ve yeşil olarak da bulunur. Siyah olan biberler tam olgunlaşmadan kurutulan biberlerdir. Beyaz olanları tam olgunlaştıktan sonra toplanıp kabuğu soyularak kurutularak elde edilir. Beyaz ve karabiberin tatları birbirinden farklılık gösterir. Beyaz biber karabibere oranla daha keskindir. Daha çok beyaz soslara ve patates püresine konularak tüketilir. Kökeni birçok baharat gibi Hindistan olan bu baharat sıcak iklimlerde yetiştirilebilir.

Belki de mutfağımızda en çok kullandığımız baharat karabiberdir. Bu durum sadece ülkemiz için de geçerli değil bütün dünyada karabiber en çok kullanılan baharatlardan bir tanesidir. Ama durum hep böyle değildi Orta Çağda bu egzotik baharatın gramı neredeyse altın ile aynıydı. Ancak zengin soylular bu egzotik baharatı mutfaklarında kullanabiliyorlardı. Ancak ticaretin gelişmesi ve ulaşımın kolaylaşması karabiber dünyanın her yerine taşıdı. Bugün çok düşük fiyatlara temin edebilmekteyiz.

Karabiber Nasıl Tüketilmeli ?

Bütün baharatlar hoş kokularını içlerinde bulundurdukları yağlara borçludurlar. Bu yağlar öğütüldükten sonra hızlı bir şekilde ortama uçmaya başlarlar. Bu nedenle bütün baharatları tane olarak alıp kullanım esnasında öğütmek bu doğal aromalarının korunmasına yardımcı olur. Ayrıca toz olarak satılan ürünlerin içerisine fiyatını düşürmek ve daha fazla kar elde etmek amacı ile kömür tozu gibi zararlı malzemeler katılabilmektedir. Artık giderek daha fazla kişi değişmen ile tane karabiber kullanmaya başladı ve marketlerde de değirmen içerisinde satılması olumlu bir gelişme.

Karabiber yemeklere kullanılırken pişirme öncesi ilave edilirse derin bir lezzet katarken pişirme sonrası eklendiğinde güzel aromalarının kokusu daha net alınabilmektedir. Ben yemeği pişirme sırasında hem de pişme sonrasında servis esnasında karabiberi değirmenden geçirerek servis edilmesini tavsiye ederim.

Karabiber Hangi Yemeklerde Kullanılır ?

Karabiberin kullanılmadığı yemek neredeyse yok gibidir. Her yemeğe çok yakışır. Özellikle et yemeklerinin değişilmez malzemelerinden bir tanesidir. Hem tavukla hem kırmızı etle hem de balık yemekleri ile çok iyi gider. Et ve tavuk suyu yapılırken suyun içerisine haşlama esnasında tane olarak koyulduğunda daha hafif ir şekilde tavuk suyuna tat verir. Izgarada et ya da tavuk yaparken iri olarak çekmek gerekir eğer toz halinde konarsa yanabildiğinden tadı acılaşır ve aromalarını kaybeder.  Pişme işleminin sonlarına doğru karabiberi eklemek çok önemlidir.

Karabiber o kadar çok kullanılır ki her sofrada tuz ile birlikte bulunur. Karabiberi kullanırken çok aşırıya kaçmaya gerek yok az miktarda taze çekilmiş karabibir gerçekten yoğun bir aroma verir.

Karabiber birçok baharat karışımının içerisinde de bulunur.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.