Karanfil Hangi Yemeklerde Kullanılır

Karanfil Hangi Yemeklerde Kullanılır
13 Mart 2018 2143 defa okundu 0 yorum

Karanfil Nedir?

Latince ismi Caryophyllum Aromaticus olan karanfil Çin’de çok uzun zamanlardan beri ticareti yapılan bir bitkidir. Tan olarak kullandığımız karanfil karanfil ağacının küçük tomurcuklarıdır. Hoş kokusu nedeniyle ağız kokusunu önleme amaçlı çok eski zamanlardan beri kullanılmıştır. Karanfil çiğnendiğinde ağızda uyuşukluk hissi verir. Karanfilin bu analjezik özelliği sebebi ile diş ağrılarında kullanılmaktadır. Şifalı yönleri uzun yıllardır bilinen karanfil aynı zamanda yemekleri de lezzetlendirmek için baharat olarak kullanılır.Karanfilin Et Yemeklerinde Kullanımı

Karanfil denince daha çok tatlılar akla gelse de aslında karanfil et yemeklerinde de oldukça fazla kullanılır. Çoğu et yemeklerine kullanılan baharat karışımlarının içerisinde karanfil bulunur. Örneğin hint mutfağının en ünlü baharat karılımlarından olan garam masalanın içerisinde karanfil bulunur. Baskın tadı nedeniyle az miktarda kullanılır. Karanfil ayrıca günümüzde giderek daha fazla mutfaklarımıza girmeye başlayan köri baharat karışımlarının içerisinde bulunur. Hem garam masala hem de köri baharat karışımları tavuk yemekleri ile çok iyi gider. Ancak karanfilin keskin tadı ve kokusu nedeniyle et yemeklerinde kullanılırken dikkatli olmak gerekir. Eğer karanfil fazla kaçırılırsa çok baskın olabilir.

Karanfilin Tatlılarda Kullanımı

Karanfil bizim yemek kültürümüzde en çok tatlılarda kullanılır. Hoş kokusu nedeniyle şerbetli tatlıların şerbetlerinin içerisine birkaç tane karanfil atılarak şerbet tatlandırılır. Neredeyse bütün şekerlemelerde karanfil kullanılabilir. Sütlaç gibi sütlü tatlılarda sütü kaynatırken kakule atmak süte hem hoş bir koku hem de ferah bir lezzet verir. Elmalı turta içerisine tarçınla birlikte az miktarda karanfil kullanmak daha taze bir tat oluşmasına yardımcı olur. Ayva, armut gibi meyve tatlılarına karanfil çok yakışır. Meyveleri pişirme esnasında birkaç tane karanfil saplamak hem sularına hoş bir tat katar aynı zamanda derin bir lezzet katar. Ancak karanfil tane olarak kullanıldığında daha sonra çıkarmak gerekir. Karanfilin bütün olarak yenmesi çok hoş olmaz.

Karanfil bütün turtalarda, meyveli tatlılarda, şekerlemelerde, reçellerde kısacası neredeyse bütün tatlılarda kullanılabilir.

Karanfilin İçeceklerde Kullanımı

Karanfilin hoş bir kokusu ve canlandırıcı bir tadı vardır. Bu nedenle karanfil birçok içeceğe taze ve sıcak bir katması amacı ile kullanılır. Sıcak şarapların içerisine kakule, tarçın gibi baharatlarla birlikte katılarak lezzet ve sıcaklık vermesi sağlanır. Ayrıca alkolsüz bütün sıcak içeceklere karanfil kullanılabilir. Ancak karanfilin lezzetini verebilmesi için kaynatılması gerekir. Kompostolara ve sıcak şerbetlere karanfil katılarak lezzetlenmeleri sağlanabilir.

Siz de yorumlarda karanfili kullandığınız yemekleri, ya da yakıştığını düşündüğünüz tarifleri bizlerle paylaşabilirsiniz. Görüş ve yorumlarınızı bekliyoruz.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.