Kekik Hangi Yemeklerde Kullanılır

Kekik Hangi Yemeklerde Kullanılır
24 Aralık 2017 6647 defa okundu 0 yorum

Kekik Nedir?

Kekik babagiller familyasından çayırlarda yetişen otsu bitkilerin genel adıdır. Kekik kendisine has hoş kokusu ile çok eski çağlardan beri yemeklere lezzet vermek için kullanılan bir bitkisidir. Ayrıca kekik birçok faydalı özelliği için şifa vermek için de kullanılır. Biz bu yazımızda daha çok hangi yemeklerde kullanılabileceğini anlatmaya çalışacağız.Kekik benim en çok sevdiğim baharatların başında gelir. Kurutulmuş ve taze olarak yemeklere kullanırım. Yetiştirilmesi çok kolay olan kekik boyunca taze olarak kullanılabilir. Saksı içerisinde yetiştirmek mümkündür. Çok fazla bakım istemez ve oldukça dayanıklıdır. Taze olarak tüketildiğinde aromalarını koruduğu için bana göre kurusundan daha lezzetlidir. Kekiğin kurusunu uzun pişirmeler için tercih ederim tazesini ise son dokunuş olarak kullanmak daha iyidir.

Kekik Et Yemeklerinde Nasıl Kullanılır

Kekiğin en yaygın kullanıldığı yemekler et yemekleridir. Neredeyse her et yemeği ile birlikte çok iyi gider. Kırmızı etin bana göre vazgeçilmez baharatlarının başında gelir. Kuzu etinin baskın kokusunu hafifletir. Barbekülerde kekik yüzyıllardır kullanılan bir baharattır. Kekik et marinelerine kullanıldığında aromalarını ete olabildiğince fazla verir. Taze olarak kullanıldığında eti pişirmeden önce temizlemek gerekir. Taze kekik uzun süre piştiğinde yanarak acılaşabilir. Kuru kekik ise pişirme işlemine karşı daha dayanıklıdır.

Tavuk ve diğer kümes hayvanları ile de oldukça uyumludur. Her çeşit tavuk yemeklerine kullanılabilir. İster barbekü olarak kullanılabileceği gibi istenirse sulu yemeklerde de kullanılabilir. Fırında bütün  tavuk pişirirken içerisine bir buket olarak taze kekik koymak tavuğa hoş bir lezzet katar.Bu işlem sayesinde tavuğun suyu ile birlikte karışarak tabanda hoş lezzetli bir sos oluşturur. İstenirse blanderde tereyağ ile taze kekik çekilerek baharatlı tereyağ yapılıp tavuğun göğüs eti ile derisi arasına konulabilir. En sevdiğim pişirme yöntemlerinden olan bu teknik tavuğun göğsünün fırında kurumasını engellediği gibi daha yavan olan göğüs etini lezzetlendirir. İnanın bu yöntemi kullandığınızda bir daha asla kuru ve lezzetsiz bir fırında tavuk yemeyeceksiniz ;). İstenirse bu kekikli tereyağı et yada tavuk yemeklerinin üzerine pişme sonrası da konulabilir. Sıcakken konulan kekikli tereyağ hem hoş bir sunum katar hem de müthiş bir lezzet oluşturur.

Kekiğin Sebze Yemeklerinde Kullanımı

Kekik deyince akla ilk olarak et yemekleri gelse de aslında kekik sebzeler ile birlikte de çok iyi gider. Kekiğin birlikte en iyi gittiği sebze bana göre patatestir. Fırında elma dilimli patates yaparken kesinlikle kekik ve biberiye kullanırım bu iki bitki de patatesin tadını artırır. Patates graten yaparken ya da patates püresi yaparken haşlama suyuna kekik atmanızı tavsiye ederim. Diyet yaptığım zamanlar patatesi sade haşlama olarak tükettiğimde haşlama suyuna her zaman kekik ve biberiye katarım bana göre inanılmaz lezzetli ve yavan olmayan bir yemek oluyor. Ayrıca havuç, kereviz vb kök sebze yemeklerinde de aynı şekilde kullanılabilir.

Kekiğin Soslarda Kullanımı

Kekik bir çok et sosunda kullanılabilir. Ben her zaman fırında tavuk ya da et pişirdiğimde tepsinin dibinde kalan suların içerisine birkaç dal kekik ve biberiye atarak suyunu çektiririm. Bu klasik yöntem yemeğin dibinde kalan en lezzetli tatları ortaya çıkarır ve doğal bir sos oluşturur.

Balık yemeklerinin üzerine balık piştikten sonra gezdirmek için kekik, sarımsak ve zeytinyağından bir sos yapabilirsiniz. Birçok hazır sosun içerisinde kekik bulunur. Ayrıca kekik birçok baharat karışımının içerisinde bulunan bir bitkidir.

Kekiğin Diğer Kullanım Alanları

Kekiğin hoş kokusunu yemeklere katmanın yanında sirke ve zeytin yağlarını kekik ile lezzetlendirebilirsiniz. Hazır olarak marketlerde satılan kekikli sirke ve zeytin yağlarını çok  fahiş fiyatlara satıyorlar. İsterseniz evinizde çok daha kalitelisini kendiniz yapabilirsiniz. Kaliteli bir zeytin yağının içerisine 1 yada iki dal taze kekik koyarak serin bir yerde yaklaşık 1 hafta bırakırsanız kekik bütün aromasını zeytin yağına verecektir. Ancak çok uzun süre bekletmemenizi tavsiye ederim çok fazla bekletmek tadının acılaşmasına neden olur. Aynı şekilde sirke için de bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Lütfen görüş ve önerilerinizi bizlerle paylaşın. Yorumlara siz de kullandığınız yemekleri yazabilirsiniz.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.