Kimyon Hangi Yemeklerde Kullanılır

Kimyon Hangi Yemeklerde Kullanılır
24 Ekim 2017 4544 defa okundu 0 yorum

Kimyon Nedir

Kimyon Türk mutfağının ve Ortadoğu mutfağının en önemli baharatlarının başında gelir. Neredeyse her yemeğe kimyon kullanılır. Kimyon hafif anasonsu bir tada sahip keskin bir baharattır. Bu nedenle kimyon kullanılırken dikkatli olunması gerekir. Kimyon fazla kullanıldığında her tadı baskılar. Kimyon ayı zamanda birçok baharat karışımın içerisinde bulunan bir baharattır. Hint Mutfağının ünlü baharat karışımları olan garam masala ve köri baharat karışımlarının içerisinde kimyon bulunur.Her baharatta olduğu gibi kimyon da kokusu veren yağlar içerir. Bu yağlar hava ile temas ettiğinde uçarak hoş aromalarını kaybetmeye başlar. Bu nedenle baharatları tane olarak almak ve hava almayacak şekilde saklamak çok önemlidir. Baharatlar kullanılmadan önce öğütüldüğünde aromalarını kaybetmeden çok daha iyi tat verirler. Ayrıca tane baharatları sıcak tavada hafif kavurmak, doğal yağlarını ortaya çıkardığı için lezzetlerini artırır. Ancak kavurma işlemi sırasında dikkatli olmak baharatları yakmamaya özen göstermek gerekir.

Kimyonun Et Yemeklerinde Kullanımı

Kimyon neredeyse bütün et yemeklerinde kullanılabilir. Kimyonu hem marine ederken hem de yemeği pişirirken kullanabilirsiniz. Kimyon bütün kebap türlerinde kullanılan bir baharattır. Kimyon hem kırmızı etle hem de beyaz etle oldukça iyi gider. Ancak fazla kaçırmamaya dikkate etmek gerekir.

Kimyon etli güveç yemeklerinde , av etinde, tandır gibi uzun pişirme işlemi gerektiren et yemeklerinde kullanılır. Lahmacun, etli pide gibi yemeklere geleneksel  Türk Mutfağı tadını veren bir baharattır.

Kimyonun Sebze Yemeklerinde Kullanımı

Kimyon sadece et yemeklerinde değil sebze yemeklerinde de bolca kullanılır. Vejeteryan yemeklerinde yemeği lezzetlendiren bir baharattır. Hint Mutfağı çoğunlukla vejeteryan bir mutfaktır ve kimyon bu mutfakta oldukça fazla kullanılır.

Kimyon bakliyat ürünlerinin vazgeçilmez baharatıdır. Bakliyat yemeklerine sadece lezzet vermekle kalmaz aynı zamanda gaz oluşumunu da engeller. Bu nedenle nohut, fasulye, mercimek gibi bakliyat ürünlerinde kesinlikle kullanılması gerekir. Kimyon Birçok Ortadoğu yemeğinde kullanılır. Bunlar falafel, humus gibi dünyaca ünlü yemekleridir.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.