Kişniş Hangi Yemeklerde Kullanılır

Kişniş Hangi Yemeklerde Kullanılır
23 Kasım 2017 4933 defa okundu 0 yorum

Kişniş Nedir

Maydanozgiller familyasından olan kişniş maydanoza oldukça benzese de tat ve koku olarak oldukça farklıdır. Kişniş Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Akdeniz havzasında oldukça çok kullanılan bir bitkidir. Yeşil yaprakları otsu ve keskin bir kokuya sahiptir. Birçok salataya ve yemeğe tıpkı maydanoz gibi kullanılır. Neredeyse her yemekle birlikte kullanılabilen kişnişin tohumları hem baharat olarak hem de şifalı çay olarak kullanılır.

Kişnişin tohumları içi boş küçük küre şeklindedir. Tadı yapraklarının aksine oldukça hoş kokuludur. Hem tatlılara hem de tuzlu yemeklere kullanılır. Ayrıca kişniş tohumu birçok baharat karışımının da içerisinde bulunur.Kişnişin Et Yemeklerinde Kullanımı

Kişniş et yemeklerinde özellikle tavukla birlikte çok iyi gider. Tavuk yemeklerine derin hoş bir koku verir. Tavuk barbekülerine, marine soslarına, bandırma soslarına baharat olarak kullanılır. Kişniş tohumu baharat olarak kullanılacaksa dikkatli olmak gerekir. Kişniş fazla kaçırılırsa baskın bir tat oluşturabilir. Bu neden diğer baharatlar ile birlikte az miktarda kullanmak işe yarayacaktır. Köri baharat karışımının içerisinde de öğütülmüş kişniş bulunur. Kişniş tohumlarını da diğer baharatlar gibi önce tava da kavurup daha sonra havanda dövmek doğal yağlarını açığa çıkaracağından kişnişin aromasını artırır. Kiniş en çok tavuk yemeklerinde kullanılsa da kırmızı etle ve balık ile de oldukça iyi gider.

Kişniş et yemeklerinde tohum olarak kullanılmasının yanında taze olarak yemeklerin üzerine maydanoz gibi de kullanılır. Körili tavuk, fas mutfağının ünlü yemeği kuzu tajin gibi yemeklerine servis esnasında üzerine serpilir.

Kişniş salam , sosis, sucuk yapımında bu malzemelerin tatlarını zenginleştirmek için kullanılır.

Kişnişin salatalarda Kullanımı

Kişniş taze taze olarak maydanozun kullanıldığı her salata da kullanılır. Özellikle Akdeniz Havzasındaki Mutfaklarda maydanozdan çok daha fazla kullanılır. Şahsi olarak ben maydanozu tercih etsem de kişnişin aromatik ve keskin tadını sevenlerde oldukça çoktur.

Kişnişin Diğer Kullanım Alanları

Kişniş tohum olarak turşuların içerisinde oldukça fazla kullanılır. Turşu kurulurken içerisine 1 tatlı kaşığı kadar kişniş tohumu katmak turşunun lezzetini artırır. Ayrıca et, tavuk ve balık salamuralarında kişniş tohumu kullanılır. Kişniş tohumu tatlılarda da kullanılan bir baharattır. Şerbetlerin içerisine çubuk tarçın ve karanfil gibi şerbeti aromalandırmak için kullanılır. Şekerlemelerin içerisinde kişniş hoş koku vermesi için kullanılır.

Balık pişirildikten sonra oluşan nahoş kokuyu yok etmek içinde kişniş kullanılır.

Kişnişin Faydaları

Kişnişin yaprakları ve tohumları sindirim sistemine etki eder.

Kişniş gaz sorunlarına karşı çok iyi gelir.

Romatizmal eklem ağrılarına iyi gelir.

Vücutta biriken civayı ayrıştırmaya yardımcı olur.

Baharatlar yemeklere lezzet katmanın yanında şifalı bir malzemelerdir. Her şeyde olduğu gibi bunların kullanımında da aşırıya kaçmak doğru değildir. Bu nedenle bana göre bu baharatları yemelerle tüketmek etkilerini oldukça artırmanın yanında dengeli bir şekilde beslenmemize de yardımcı olurlar. Bu nedenle ben yemeklerimde mümkün mertebe fazla baharat kullanmayı tercih ediyorum. Tek düze bir baharatın çayını sürekli içmekten çok daha faydalı oluyor.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.