Köri Hangi Yemeklerde Kullanılır

Köri Hangi Yemeklerde Kullanılır
15 Haziran 2017 2679 defa okundu 0 yorum

Köri Nedir?

Köri Hint Mutfağının en ünlü baharat karışımıdır. İçerisinde zerdeçal, kakule, kimyon, kişniş tohumu gibi birçok baharat bulunur. Her evin kendine has bir köri karışımı bulunmaktadır ama olmazsa olmazı zerdeçaldır. Hintliler neredeyse her yemeğe köri katarlar. İçerisinde bulunan baharatlar nedeniyle Hintlilerin kanser hastalıklarına daha yakalandığı yönünde bazı çalışmalar bulunmaktadır.

Köri baharatı hazır olarak satılsa da Hintliler köriyi hazır olarak kullanmazlar. Baharatları tane olarak tavada kavrulur daha sonra havanda dövülerek yemekten önce yapılır. Bunun sebebi kavurma işleminin baharatların doğal aromalarını ve yağlarını ortaya çıkarmasıdır. Önceden çekilen baharatların yağları zaman içerisinde uçarak lezzetinde azalmalar oluşur. Bu hint yemeklerinin en temel özellikleri arasındadır.

Körinin Et Yemeklerinde Kullanımı

Köri genel olarak tavuk yemekleri ile çok iyi gider. Bunun sebebi tavuğun baharatları kırmızı etten daha iyi abzorbe etmesidir. Tavuk çok keskin bir tat değildir ve baharatlar ile daha uyumludur. Hintlilerin en meşhur yemeği kolan körili tavuk neredeyse bütün dünyada en iyi bilinenler arasındadır.

Köri azda olsa balık yemeklerinde de kullanılır. Hem kızartmalarında hem de güveç şeklinde pişirilmesinde köri kullanılır.

Körinin Pilavlarda Kullanımı

Köri baharatının en yaygın kullanıldığı bir diğer malzeme ise pilavdır. Körili pilav sarı rengi ile hem göze hem de baharatların lezzeti ile damağa hitap eder. Ben hem bulgur pilavlarında hem de pirinç pilavlarında kullanmayı seviyorum.

Körinin Diğer Kullanım Alanları

Köri noodla yemekleri  ile de iyi gider. Bu nedenle makarna yemeklerine 1 çay kaşığı kadar köri kullanabilirsiniz.

Patates gibi nişastalı malzemeler ile de köri iyi gider. Patatesleri elma dilimleri şeklinde keserek daha sonra köri ile baharatlandırıp fırında pişirebilirsiniz.

Köri soslu tavuk tarifi için bağlantıyı açın

 

  • Kişi Sayısı:
    4 kişilik
  • Hazırlama Süresi:
    5 dakika
  • Pişirme Süresi:
    dakika

Malzemeler

Köri Malzemeleri

3 çay kaşığı zerdeçal

1 çay kaşığı tane kimyon

1 çay kaşığı tane kakule

1/2 çay kaşığı rendelenmiş muskat

1/2 çay kaşığı zencefil

1 çay kaşığı tane kişniş

Yapılışı

Köri Yapımı

Tane baharatlar öncelikli olarak bir tavada hafif yağları çıkana kadar kavrulur.

Baharatlar bir havan yardımı ile dövülerek toz haline getirilir.

Köri azar azar her yemekten önce yapılmalıdır yoksa aromaları kaybolur.

Ancak uğraşmak istemiyorsanız oranları kendinize göre artırarak fazla yapabilir ve gerisini hava almayacak bir şekilde saklayabilirsiniz.

Herkese afiyet olsun.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.