Mercanköşk Hangi Yemeklerde Kullanılır

Mercanköşk Hangi Yemeklerde Kullanılır
3 Ağustos 2017 2307 defa okundu 0 yorum

Mercanköşk hangi yemeklerde kullanılır diye merak ediyorsanız doğru adrestesiniz. Çok eski zamanlardan beri yemeklere tat vermek için kullanılan mercanköşkün Antik Roma’da afrodizyak etkisi olduğu düşünülmüştür. Akdeniz Bölgesinde doğal olarak yetişen mercanköşkün kekiğe benzer bir tadı vardır.Mercanköşkün Et Yemeklerinde Kullanımı

Mercanköşk her türlü et yemeklerinde kullanılabilmektedir. Kekikğin kullanıldığı her yemekte kekiği kullanabilirsiniz. Tavuk yemeklerinde kullanılan cajun baharat karışımının ana baharatları arasında yer alır. Mercanköşk sosis yapımında kullanılan en önemli baharatlar arasındadır.Kaz, ördek ve av hayvanları ile kullanılır. Et yahnileri onsuz düşünülemez. Sakatat yemeklerinde önemli bir yere sahiptir.

Kuru et marinelerinde kullanılabilir. Mangal yaparken kekik ile birlikte kullanılan mercanköşk yemeklere hoş kokusu ile lezzet katar.

Mercanköşkün Balık Yemeklerinde Kullanımı

Fırında balık yemeklerinde mercanköşk kullanmak oldukça lezzetli sonuçlar veriyor. Fırında yapılan balık yemeklerinde ve ızgarada yapılan balık yemeklerinde kurutulmuş mercanköşk kullanılır. Mercanköşk balık yemeklerinde hem marine soslarında hem de pişme esnasında lezzet vermek için kullanılabilir. Özellikle levrek gibi beyaz etli balıklar ile oldukça iyi gider.

Mercanköşkün Sebze Yemeklerinde Kullanımı

Mercanköşk sebze yemeklerinde de oldukça fazla kullanılan bir baharattır. Patates yemekleri, baklagiller, lahana ve domates ile bilikte çok iyi gider.

Fırında patates kızartmasında pişmenin sonunda katılırsa hoş bir lezzet katar. Yağda patates kızarması sonunda pişirme işlemi sonunda kırmızı biber, granül sarımsak, granül soğan ile birlikte bir kasede karıştırılırsa cips gibi bir tat elde edilir.

Bezelye çorbalarının pişme sonrasında bir tutam mercanköşk katabilirsiniz.

Mercanköşkün Diğer Yemeklerde Kullanımı

Mercanköşkü aromalı yağ yapma için kullanabilirsiniz. Bir miktar zeytin yağının içerisine bir dal mercanköşk atarak istediğiniz tat oranına bağlı olarak birkaç gün ile 1 hafta arasında yağın içerisinde bekleterek yağa mercanköşkün tadı geçmesi sağlanır. Daha sonra yağın içerisinden çıkarılarak yemeklerde bu zeytin yağı kullanılır.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.