Sichuan Biberi Hangi Yemeklerde Kullanılır

Sichuan Biberi Hangi Yemeklerde Kullanılır
10 Şubat 2018 640 defa okundu 0 yorum

Sichuan Biberi Nedir?

Çin beş baharat karışımından birisi olan sichuan biberi bu beş baharatın tatlarını içerisinde barındırır. Hafif acı ve ekşi bir tada sahiptir. Aynı zamanda karanfil gibi ağızda uyuşukluk hissi verir. Tadı hafif bir şekilde lavanta tadını andırır.Çin ve uzak doğu mutfağının karakteristik tatlarını içerisinde barındırır. Büyük marketlerde artık kolaylıkla bulanan bu baharatın kullanım alanı oldukça geniştir.Sichuan Biberinin Et Yemeklerinde Kullanımı

Sichuan biberi et ve tavuk yemeklerine ekşi ve acı tadı ile derinlik katar. Özellikle tavuk yemeklerinin marine soslarına ve pişirme esnasında kullanılır. Vok tavada yüksek sıcaklıkta pişirilen yemeklerde Sichuan biberi kullanılır. balla birlikte yapılan bandırma soslarında kullanılır. Kırmızı ve beyaz ette 5 baharat karışımı ile birlikte kullanılır. Soya sosu ile birlikte güzel gider. Tavukları ya da etleri barbekü yaptıktan sonra sichuan biberi, bal, soya sosu, chilli biberi ile karıştırılarak cila sos yapılıp mangalların lezzetini artırabilirsiniz.

Sichuan Biberinin Sebze Yemeklerinde Kullanımı

Hızlıca pişirlen sebze yemeklerine de çok yakışan schuan biberini wog tavasında pişirlien sebzelere kullanabilirsiniz. Özellikle sebzeli noodle yemeklerinde kullanmanızı tavsiye ederim. Klasik çin tatlarını alabilmek için sosya sosu, zencefil, biraz bal ile birlikte kullanmak gerekir.

Sichuan Biberinin Diğer Kullanım Alanları

Sichuan biberini özellikle noodla çorbalarında kullanmayı çok seviyorum. Noodle çorbası yapmak için hazırlayacağınız tavuk suyu ya da et suyuna birkaç tane Sichuan Biberi ilave edebilirsiniz.

Sichuan Biberi ayrıca barındırdığı aromatik ile sıcak tadı nedeniyle kokteyl karışımlarında, sıcak şarapta kullanılır. Özellikle kış mevsiminde yapacağınız sıcak içeceklere sichuan biberini kullanabilirsiniz.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.