Yenibahar Hangi Yemeklerde Kullanılır

Yenibahar Hangi Yemeklerde Kullanılır
11 Haziran 2017 731 defa okundu 0 yorum

Yenibahar Hangi Yemeklerde Kullanılır

Yenibahar Baharatı Nedir

Yenibahar çok çok eskilerden beri yemeklerde ve şifalı bitki olarak kullanılan bir bitki olmuştur. Birçok baharatın tadını barındırması sebebiyle allspice olarak adlandırılmıştır. Yenibahar gerçekten de birçok baharatın tadını kendi içerisinde barındırmaktadır. Özellikle muskat, tarçın ve karanfil tatlarını içerisinde barındırır. Tropikal iklimlerde yetişen yanibaharın yemişleri olgunlaştıklarında toplanırlar. Olgunlaştıklarında kırmızı olan renkleri güneşte kurutulduğunda renkleri kahverengine dönüşür. Yenibahar ortası boş dışı sert boncuk şeklindedir.

Yenibaharın Yemeklerde Kullanımı

Yenibaharın tatlılarda kullanımı

Yenibahar tat olarak tarçın, karanfil ve muskatı andırdığı için özellikle tatlılarda bolca kullanılır. Keklerde, kurabiyelerde bolca kullanılır. Ancak kullanırken dikkatli olmak gerekir fazla kaçırmamak gerekir.

Yenibaharın Et Yemeklerinde Kullanımı

Yenibahar sucuk baharat karışımlarının içerisinde bulunan bir baharattır. Et yemeklerinde kullanıldığında sucuk tadı verir. Ayrıca köfte yaparken içerisine yenibahar kullanırsanız sucuk köfte elde edersiniz. Tavuk tarçın, karanfil ve muskat ile birlikte oldukça iyi gittiğinden tavuk yemeklerine de çok yakışır. Bu üç baharat garam masala baharat karışımının en temel baharatları olduğundan sadece yenibahar kullanarak bile aynı etkiyi yaratabilirsiniz.

Yenibaharın Kullanıldığı Diğer Yemekler

Yenibahar iç pilavın içerisine kullanılan bir baharattır. Doldurulmuş tavuk yemeklerine, hindi dolmasında, asma pilavına ya da sadece pilava ekleyerekte tüketebilirsiniz.

Midye dolması içerisinde de yenibahar kullanılır. Eğer midye dolmayı seviyorsanız ve midye dolma bulamıyorsanız iç pilav içerisine yeni bahar ekleyerek aynı sonuca ulaşabilirsiniz.

Yenibaharın Faydaları

Baharatlar sadece yemeklerimize tat katmakla kalmazlar aynı zamanda yüzyıllardır şifa verici özellikleri ile de kullanılırlar. Çok şanslıyız ki yenibahar hem çok lezzetli hemde oldukça faydalı bir baharat. Baharatları yemeklerde bolca kullanmak baharatların bu şifalı etkilerini yemekler aracılığı ile dengeli bir şekilde almamızı sağlar böylece hem hastalıklardan korunmuş hem de yemeklerimize lezzet katmış oluruz. İşte yenibaharın faydaları

 • Yenibaharın sindirim sistemi üzerinde etkileri vardır. Sindirimi kolaylaştırır.
 • Antiseptik özellikleri bulunur.
 • Yenibahar iyi bir iştah açıcıdır.
 • Ağrı kesici özellikleri bulunmaktadır. Diş ağrıları için yenibahar meyvelerini çiğneyerek ağrıyı hafifletebilirsiniz.
 • Baş ve romatizmal ağrılara iyi gelmektedir.

 

 • Kişi Sayısı:
  1 kişilik
 • Hazırlama Süresi:
  10 dakika
 • Pişirme Süresi:
  0 dakika

Malzemeler

Nezleye Karşı Yenibahar Çayı Malzemeleri

1 tutam bergamot çiçeği

1 tutam yenibahar

1 tutam anason

 

Yapılışı

Nezleye Karşı Yenibahar Çayı Yapımı

250 ml kadar su kaynatılır.

Bütün malzemeler filtreli bir bardağa konulur.

Su kaynadığında malzemelerin üzerine dökülür.

Kapağı iyice kapatılarak 8-10 dk kadar demlenmeye bırakılır.

Demlendiğinde çaydan içilir.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.