Zerdeçal Hangi Yemeklerde Kullanılır

11 Mayıs 2017 5392 defa okundu 0 yorum

Zerdeçal Hangi Yemeklerde Kullanılır

Zerdeçal zencefingiller familyasına ait özellikle Hint Mutfağında kullanılan bir kök bitkisidir. Sarı renkli bu hoş aromalı bitki daha çok baharat olarak kullanılır. Yemeklere sarı renk vermesi nedeniyle Hint Safranı olarak da bilinir. Hint Mutfağından bütün dünyaya geçen köri baharat karışımının ana bileşenleri asındadır. Yemeklere hoş bir tat vermesinin yanında geleneksel Çin ve Hint Tıbbında tedavi edici olarak da kullanılır. Son yıllarda yapılan araştırmalar zerdeçalın güçlü bir anti oksidan olduğu ve kansere karşı koruyucu etkileri bulunduğu görülmüştür. Hem lezzeti hem de sağlık kaynağı olarak zerdeçalı mutfaklardan eksik etmemek gerekir. Zerdeçalı köri içerisinde tüketilebileceği gibi direkt olarak yemeklerde kullanılabilir.
Zerdeçalın Yemeklerde Kullanımı

Et Yemeklerinde Kullanımı

Zerdeçalın en çok kullanıldığı yemekler tavuk yemekleridir. Hem tavuğa hoş bir sarı renk verir hem de tadını artırır. Zerdeçal tereyağlı tavuk gibi geleneksel Hint yemeklerinin en temel malzemesidir. Hint Mutfağında tavuk marine soslarında bolca zerdeçal kullanılır. Kremalı tavuk yemeklerine, tavuk güveçleri ile birlikte bolca zerdeçal kullanılır. Ayrıca ızgara tavuk etine zerdeçal kullanılır.

Tavuk yemekleri gibi diğer et yemeklerine de çok yakışır ama diğer et emeklerinde bir miktar daha az kullanmanızı tavsiye ederim. Tavuk yapısı gereği baharatları daha iyi tolere eder. Diğer et türleri tavuk kadar bu konuda başarılı değildir.

Zerdeçalın Pilavlarda Kullanımı

Hint pilavlarında zerdeçal bolca kullanılır. Pilava güzel bir altın sarısı renk verir. Hint Mutfağının meşhur pilavı olan biryani içerisinde safran yerine zerdeçal kullanılır. Basmati pirinci ile birlikte zerdeçal güzel gider. Sadece pirinç ile değil bulgur pilavına da çok yakışır sebzeler ile birlikte yapılan bulgr pilavının içerisine 1 çay kaşığı kadar zerdeçal katarsanız hem pilavınıza hoş bir renk vermiş hem de ektradan bir tat katmış olursunuz.

Zerdeçalın Diğer Kulanı Alanları

Hint Mutfağı genel olarak vejeteryan mutfağıdır. Ağırlıklı olarak sebze yemeklerine dayanan bu mutfakta neredeyse her sebze yemeklerine bir miktar zerdeçal atılır. Patates gibi kök sebze yemeklerine oldukça yakışır.

Zerdeçal ayrıca gıda ürünlerine sarı renk vermek için kullanılır. Gıda boyası gibi katkı maddeleri yerine içerisine zerdeçal katmak hem katkı maddelerinin toksin özelliklerinden kurtulmanıza hem de anti oksidan özelliği ile kanser gibi hastalıklara koruyucu bir etki yaratmış olursunuz.

Zerdeçal hardal soslarına renk ve lezzet vermek için kullanılır. Sarı renk içeren yemeklere daha canlı bir sarı renk vermek için de zerdeçal kullanılır.

İsterseniz yukarıdaki videodan zerdeçalın faydaları ve kullanım alanları ile ilgili videomuzu izleyebilirsiniz.

  • Kişi Sayısı:
    1 kişilik
  • Hazırlama Süresi:
    1 dakika
  • Pişirme Süresi:
    dakika

Malzemeler

Yapılışı

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.