FIRINDA TEREYAĞLI HAMSİ TARİFİ

FIRINDA TEREYAĞLI HAMSİ TARİFİ
14 Şubat 2017 760 defa okundu 0 yorum

FIRINDA TEREYAĞLI HAMSİ TARİFİ

Hamsi balığı ülkemizde en sevilen balık yemeklerinin başında gelir. Hamsi kendine has lezzeti vardır. Bu koku bazı kişiler için özellikle pişme esnasında dayanılmaz olabilmektedir. Hamsi evde piştiğinde bu yoğun koku uzun süre evi terk etmez. İşte bu nedenle hamsiyi seven kişiler bile pişirme konusunda tereddüt içerisinde olabiliyorlar.

Hamsi tavada pişirildiğinde uzun süre kokukun gitmemesinin esas sebebi koku moleküllerinin yağ zerrecikleri ile evin her yerine yapışıyor olmasıdır. Bu kokuyu en aza indirmenin en kolay yolu hamsiyi fırında pişirmektir. Hamsi fırında piştiğinde yağ zerrecikleri oluşmaz ve evin içerisine dağılmaz. Bu nedenle genellikle evde hamsi pişireceksem fırında yapmayı tercih ediyorum. Eğer illa yağda yapacaksam balkonda piknik tüp ile yapmayı tercih ediyorum. Ayrıca fırında pişirirken içerisine tereyağı kullanıyorum bu da fırında pişerken hamsilerin kurumasını engelliyor.

  • Kişi Sayısı:
    4 kişilik
  • Hazırlama Süresi:
    20 dakika
  • Pişirme Süresi:
    25 dakika

Malzemeler

Fırında Tereyağlı Hamsi Malzemeleri

1 kg hamsi

2 baş soğan

2 yemek kaşığı tereyağ

2 kaşık zeytinyağı

Tuz

1 bardak mısır unu

Yapılışı

Fırında Tereyağlı Hamsi Yapımı

Hamsiler temizlenir ve bol su ile yıkanır daha sonra istenirse kılçıkları çıkarılır. Bir gazete kağıdının üzerine mısır unu konulur ve içerisine tuz serpilerek karıştırılır.

Daha sonra bir tepsi zeytinyağı ile yağlanır. Hamsiler tepsiye dizilir ve aralarına tereyağı küçük parçalar şeklinde üzerine konulur.

Soğanların kabukları soyulur ve hilal şeklinde kesilir ve tepsinin kenarına konulur ve üzerine zeytinyağı gezdirilip biraz tuz serpilir.

Fırın 220 derecede ısıtılır(fanlı) tepsi fırına sürülür. Yaklaşık 25-30 dk fırında pişirilir. Balık piştiğinde tepsi içerisinde servis edilir.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.