IZGARA TAVASINDA KARADENİZ SOMONU

IZGARA TAVASINDA KARADENİZ SOMONU
17 Ocak 2017 3083 defa okundu 2 yorum

IZGARA TAVASINDA KARADENİZ SOMONU

Karadeniz Somonu ve Norveç Somonu Arasındaki Fark

Balıklar yağlandıkça lezzetli olur. Yağ dokusu doğal bir yalıtkan görevi görerek balıkları soğuktan korur. Balıklar kış aylarına doğru vücutlarında yağ biriktirmeye başlarlar. Bildiğiniz gibi Norveç bir İskandinav Ülkesi ve Kuzey Kutup Dairesi içerisinde yer alır bu nedenle buradaki balıklar çok soğuk havalara karşı kendilerini korumak için bol miktarda yağ biriktirirler. Ayrıca balıkların lezzetini artıran temel unsurlardan bir diğeri de beslenme şekilleri ve temiz sulardır. Eğer bir balıkçıda gördüğünüz balığın Karadeniz somonu mu yoksa Norveç somonu mu olduğunu anlamak istiyorsanız renklerine bakın. Norveç somonunun renginin çok daha fazla turuncuya yakın bir renktedir insanın çiğ çiğ yeyesi gelir 🙂 ki zaten yenebilir. Karadeniz somonu ise açık yavru ağzı rengine daha çok benzer ve biraz daha soluktur.

Birinci tercihim tabi ki Norveç somonu ancak fiyatı oldukça pahalı ve sürekli tüketmek pek mümkün olmuyor. Karadeniz somonu Norveç somonu kadar lezzetli olmasa da yine de çok lezzetli bir balık. Bazı balıkçılarda alabalıklar da somon diye satılsa da gerçek lezzetli somon Karadeniz somonudur. Nehir alabalıkları ile deniz somonları arasında gerçekten dağlar kadar fark var.

Karadeniz somonu özellikle bu aylarda biraz daha  yağlı oluyor. Bu tarz yağlı balıklar ızgarada pişirmek için oldukça uygun. Eğer odun  ateşinde pişirme imkanınız var ise kesinlikle odun ateşinde pişirmenizi tavsiye ederim. Ancak soğukta dışarıda pişirmek mümkün olmadığında ızgara tavasında pişirmek de gayet lezzetli oluyor. Izgara tavasında herhangi bir şey pişirilecekse ızgara tavasının çok yüksek sıcaklıkta olması gerekli. Balık gibi çok hızlı pişen malzemeleri çok fazla pişirmemek de çok önemli. Böylece çok sulu ve lezzetli bir balık pişirmiş olursunuz. Evet şimdi geçelim tarife.

 • Kişi Sayısı:
  4 kişilik
 • Hazırlama Süresi:
  10 dakika
 • Pişirme Süresi:
  10 dakika

Malzemeler

Somon Izgara Malzemeleri

1 büyük boy Karadeniz Somonu

tuz

Balık Sosu Malzemeleri

1 limonun kabuğu, yarısının suyu

1 tutam karabiber

1 tutam maydanoz

1 tutam kekik

1 tutam mercan köşk

3 diş sarımsak

3 yemek kaşığı zeytinyağı

 

Yapılışı

Izgara Karadeniz Somonu Yapılışı

Bütün somon fileto şeklinde kesilir.(balıkçınıza söylerseniz sizin için yapar).

Somonun içerisindeki kılçıklar bir cımbız ile tek tek alınır. (balığın sadece ortasında kılçık oluyor kılçıkları almanızı tavsiye ederim böylece yerken asla tedirgin olmazsınız)

Somon filetoları 3 parçaya bölünür.

Filetolar kağıt havlu ile iyice kurulanır. Balıklar iyice kuruyunca üzerine deniz tuzu serpilir. Balık parçalarının tamamen kuru olması çok önemli eğer ıslak olursa derisi tavaya yapışır. Ayrıca tuz serpilmesi de tava ile etin arasında bir ayırıcı görevi görür ve balık tavaya yapışmadan rahatlıkla çıkar.

Izgara tavası en yüksek ateşin üzerine alınır ve tavadan duman çıkana kadar ısıtılır. Tavanın çok çok sıcak olması gerekir bu sayede somonun lezzetli suyu içerisinde kalır.

Izgara tavası yeteri kadar ısındığında ızgara tavasına çok az zeytin yağı sürülür. Somonun deri kısımı altta kalacak şekilde pişirilmeye başlanır. İyi bir somon tarifinde derisi servis edilecekse kesinlikle çıtır çıtır olmalı asla yumuşak bir deri servis edilmemeli.

Somonun yarısına kadar rengi beyaza döndüğünde balık artık çevrilmeye hazır demektir.

Somon çevrildiğinde yaklaşık kalınlığına göre 1-2 dakika kadar dada pişirilir. Asla çok fazla pişirilmez.

Balılar dinlendirilirken sos hazırlanmaya başlanır.

Sos için maydanoz , sarımsak, kekik, karabiber,1 tutam tuz, yarım limonun suyu, mercan köşk blanderde çekilir. Daha sonra zeytinyağı eklenerek birkaç kez daha karıştırılır.

Balık servisi için sumaklı, domatesli, soğanlı söğüş yapılıp servis tabağının altına konulur ve üzerine somon dilimleri konulur ve en son olarak sos gezdirilerek servis edilir.

Umarım tarifi beğenirsiniz. Yorum ve görüşleriniz bekliyoruz.

Afiyet olsun.

Yorumlar

 • blank

  Çok güzel oldu . Özellikle sos çok yakıştı. Ama alta koydyulacak olan soğan domates sumakla sos pek uyum gelmedi bize onu yapmadık. Onun yerine yanında birkac dilim haslanmış patatesi tercih ettik.

 • İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.