Izgara Tavasında Somon Balığı Nasıl Pişirilir

Izgara Tavasında Somon Balığı Nasıl Pişirilir
28 Aralık 2017 1045 defa okundu 0 yorum

Somon balığı en lezzetli balıkların başında gelir. Bir balığın yağ oranı ne kadar yüksekse o kadar lezzetli olur. Somon da en yağlı balıklardan birisidir. Norveç’ten gelen somonların lezzetli olmasının sebebi soğuk ikliminden dolayı somonların yağlanmasıdır.  Somonun kılçığının az olması da onu popüler yapan özelliklerin başında gelir.
Somon gibi yağlı balıkları pişirmenin en iyi yolu ızgara yapmaktır. İster dışarıda odun ateşinde olsun isterse de ızgara tavasında olsun somon ızgarada oldukça lezzetli oluyor. Somon gibi pahalı bir malzemeyi pişirirken onun hakkını vermek gerekir. Somon gibi zaten lezzetli bir balığı doğru pişirmek için tek yapılması gereken basit bir şekilde pişirmektir. Burada ifade ettiğimiz püf noktalarına dikkat ederseniz siz de restorant kalitesinde somon pişirebilirsiniz.

Eğer elinizde Karadeniz Somonu varsa ızgara tavasında Karadeniz Somonu adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Izgara Tavasında Somon Pişirmenin Püf Noktaları

  1. Somon eğer derisi ile pişirilecekse kesinlikle derisinin çıtır çıtır olması gerekir. Kimse yumuşak bir balık derisi yemek istemez. Bunun için somonu tavaya koyarken ilk önce derili kısmını pişirmek gerekir.
  2. Somon ya da herhangi bir balık ızgara tavasında pişirilecekse tava çok kızgın olmalı yoksa somonun derisi tavaya yapışır.
  3. Somonun derisinin ızgara tavasına yapışmaması için somonun temiz bir havlu ile kurutulması gerekir. Ayrıca böylece derinin çıtır çıtır olması sağlanmış olur.
  4. Somon kurutulduktan sonra tane karabiber ve deniz tuzu iri taneler şeklinde öğütülürse tava ile balığın derisi arasında bir katman oluşturarak tavaya yapışması engellenir.
  5. Somon asla ve asla çok fazla pişirilerek kurutulmamalıdır. Somonun piştiğini anlamanın en kesin yolu en kalın kısmına bir derece batırıp sıcaklığını ölçmektir. Eğer termometre 50 derecenin üstündeyse balık pişmiş demektir. Ama dereceniz yok ise somon piştikçe ortaya doğru beyazlamaya başlar. Ortaya doğru renk aldıysa somonun diğer tarafını  çevrilerek birkaç dakika daha pişirmek yeterli olacaktır.

MALZEMELER

4 dilim Norveç Somonu

Zeytin yağı tuz

karabiber

HAZIRLANIŞI

Somon dilimleri kayıt havlu ile iyice kurulanır. Izgara tavası en büyük ocağa alınır ve ısınması sağlanır. Tava ısınırken somonun üzerine tuz ve karabiber serpilir. Tava ısındığında.(üzerinden dumanlar çıkması gerekir. ısındığını anlamanın en kolay yolu elinizi tavanın üzerinde 10 sn den çok tutamıyorsanız tavanız yeterince ısınmış demektir.) . Somonun derisi alta gelecek şekilde tavaya yerleştirilir. Bu aşamada somon yarıya kadar renk değiştirene kadar somona hiçbir şekilde dokunmamak gerekir. Somon ortaya doğru pişmeye başladığında bir spatula yardımı ile dikkatlice çevrilir. (Eğer yukarıda anlattığımız püf noktalarına dikkat ettiyseniz derisi asla yapışmamış şekilde balıkla birlikte kolayca çevrilebilir.) Somon çevrildikten sonra birkaç dk daha pişirilerek tavadan alınır. Piştiğini anlamanın en doğru yolu bir yemek termometresi ile en kalın yerinden sıcaklığının ölçülmesidir. Eğer sıcaklık 50 derecenin üzerindeyse içi gayet güzel pişmiş demektir. Siz daha pişkin seviyorsanız 60 dereceye kadar pişirebilirsiniz ama daha fazla pişirmemenizi tavsiye ederim. Somon piştiğinde derisi yukarıya gelecek şekilde tabağa alınır. Derisinin altta olmaması çok önemli çünkü o kadar emekle derisini çıtır çıtır yaptığımız derinin yumuşamasını istemeyiz. İşte aslında somon pişirmek oldukça basit sadece çok basit birkaç noktaya dikkat etmek yeterli. Şimdiden herkese afiyet olsun. Yorumlarınızı bekliyoruz.  

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.