Limonlu Levrek Pane Tarifi

Limonlu Levrek Pane Tarifi
31 Temmuz 2017 612 defa okundu 0 yorum

Beyaz etli balıklar bol yağda kaplanıp kızartmaya oldukça uygundur. Özellikle İngiliz Yemeklerinde Fish&Cips olarak bilinen balık kızartmaları meşhurdur. İngilizler geleneksel olarak  morina balığı kullansa da mezgit ve diğer beyaz etli balıklarda panelenip kızartmaya uygundur.

Ben ise bugün limon sosunda marine ettiğim levrekleri paneleyip kızarttım. Panelenip kızartılan her malzemede olduğu gibi dışı çıtır çıtır içi ise sulu ve yumuşak kalması bu yemeğin en önemli özelliği. Bunu sağlayabilmenin yolu ise yağın sıcaklığının 170-180 derecede olmasıdır. Bu sayede Balığın dış kısmı hızlıca çıtır hale gelerek içerisindeki suları hapsediyor böylece sulu bir balık elde ediyoruz. Ayrıca çocuklara balık yedirmenin de en güzel yolu paneleyip kızartmaktır.

Oldukça lezzetli olan limonlu levrek pane tarifini herkese tavsiye ederim. Şimdiden afiyet olsun.

MALZEMELER

2 adet levrek

1 adet limon kabuğu

1/2 paket krema

ekmek kırıntısı (yada 1 paket pane)

tuz karabiber

bol bitkisel yağ

1 bardak un

2 yumurta

HAZIRLANIŞI

Levrekler fileto şeklinde hazırlanıp iyice temizlenip küçük kılçıklar cımbız yardımı ile temizlenir. Daha sonra bir kasenin içerisine krema, karabiber, limon kabuğu ve tuz ilave edilerek iyice karıştırılıp buzdolabında en az 3 saat kadar marine edilir. Levrek marine olduğunda buzdolabından çıkarılır ve oda sıcaklığına gelmesi sağlanır. Bir kaseye yumurta kırılarak iyice çırpılır. Başka bir kaseye ise un ilave edilerek içerisine tuz ve karabiber ilave edilir. Başka bir kaseye de ekmek kırıntıları(pane) konulur. Levrekler ilk önce una bulanır, daha sonra yumurtaya en son olarak da ekmek kırıntıları ile kaplanıp 30 dk kadar dinlendirilir. Bir tencereye bolca yağ konulur ve ısınası beklenir. 170-180 derece civarına geldiğinde levrek paneler bol yağda dışları çıtır çıtır olana kadar 5-6 dk kadar kızartılır. Kızaran levrekler bir tel üzerine alınır böylece balıkların kaplamalarının yumuşaması önlenir. Limonlu levrek paneler hazır istenilen garnitürler ile birlikte servis edilir. Herkese afiyet olsun. Yorum ve görüşlerinizi bekliyoruz.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.