Mangalda Çipura Nasıl Pişer

Mangalda Çipura Nasıl Pişer
27 Mayıs 2018 2088 defa okundu 0 yorum

Dışarıda pişirilen yemekler her zaman daha lezzetli olur. Bunun en önemli sebebi ateşte yemek yapmanın yemeğe kattığı lezzet olduğunu düşünüyorum. Odun ateşi yalnızca yemeği pişiren sıcaklığı sağlayan bir şey değildir. Bana göre odun ateşinin dumanı bir çeşni olarak yemeklere lezzet katıyor. Neden dumanın bize lezzetli geldiği ile ilgili net bilinmese de bana göre atalarımızın çok uzun süredir yemekleri direkt olarak ateşte pişirmesinin direkt ateşte pişen yemekleri lezzetli olarak algılamamızla ilişkili olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle hava iyi olduğunda dışarıda odun ateşinde yemek yapmayı çok seviyorum.

Biz dışarıda mangal yapmayı seven bir milletiz ufacık bir çimen görsek park bahçe fark etmez hemen mangalı yakarız. Genelliklede et  yada tavuk pişirmeyi seviyoruz. Ancak bana göre balık da mangalda pişirmeye çok uygun bir malzeme bana göre diğer bütün malzemelerden daha fazla duman tadı balığa yakışıyor.

Hangi Balıklar Mangalda Pişirilebilir

Eğer bir malzeme mangalda pişirilecekse kuru olmamasına özen gösterilmesi gerekir. İster et, ister tavuk isterse de balık olsun mangalda pişirilecek malzemenin yağlı olması lezzetli olmasını sağlar. Ayrıca malzemenin kurumasını da engeller. Bu nedenle mangalda pişireceğiniz balığın yağlı bir balık olmasına özen göstermeniz gerekir. Bana göre mangalda pişirmeye en uygun balıkların başında çipura geliyor. Bu sebeple genelde mangalda çipura pişiririm. Bugün sizlere mangalda lezzetli bir çipura nasıl pişirilir anlatmaya çalışacağım. Şimdiden afiyet olsun.

isterseniz youtube kanalımızdaki videoyu yukarıdan izleyebilirsiniz.

MALZEMELER

4 adet çipura

tuz

Karabiber

Defne yaprağı

HAZIRLANIŞI

Mangalda ya da tavada fark etme balık pişirirken dikkat edilmesi gereken en önemli undur bana göre çok fazla kurutmadan sulu bir şekilde pişirmektir. Ayrıca derisinin çıtır çıtır olması gerekir. Mangalda balık pişirirken karşılaşılan en büyük sorun balığın derisinin mangala yapışmasıdır. Eğer bahsedeceğim püf noktalarına dikkat ederseniz asla böyle bir sorunla karşılaşmazsınız. Balığın derisinin mangala yapışmasının nedeni derisinin nemli olmasıdır. Bu sebeple ilk önce kağıt havlu ile balığın derisini iyice kurutmak gerekir. Daha sonra çipuraya keskin bir bıçak yardımı ile kesikler atarak sıcaklığın içine geçmesini sağlamak gerekir. Çipuranın üzerine pişmeden önce deniz tuzu serpilir. Tuz hem lezzet sağlar hem de deri ile mangal demiri arasında bir katman vazifesi görerek derinin yapışmasını engeller. Çipuranın üzerine karabiber serpilir ve karının arasına defne yaprakları konur. Odun köze düştüğünde ızgara iyice ısınması için mangalın üzerine konulur. Izgaranın üzerinden dumanlar çıkmaya başladığında istediğimiz sıcaklığa ulaşmış demektir. Çipura ızgaranın üzerine konulur. Yaklaşık 5 dakika kadar olduğu yerden kıpırdatılmaz. Balığın iç kısmına doğru beyazlaşmaya başladığında balık ızgaranın üzerinden kolaylıkla çıkabilecek şekilde olmuş olur. Çipura ters çevrilerek 4-5 dakika kadar daha pişirilir. Balığı çok pişirmemeye özen göstermek gerekir. Diğer yüzü de piştiğinde çipura kenara alınır ve birkaç dakika kadar dinlendirilir. İşte derisi üzerinde çıtır çıtır çipura hazır. Herkese afiyet olsun.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.