Çıtır Çiğ Börek Tarifi

Çıtır Çiğ Börek Tarifi
13 Temmuz 2018 361 defa okundu 0 yorum

Sabah kahvaltıda dışı çıtır çıtır bir böreği kim sevmez ki. İçi farklı malzemelerle doldurulan çiğ börek(tatar böreği) Eskişehirin en ünlü yemeklerinden bir tanesidir.

İyi bir çiğ böreğin dışı çıtır çıtır olmalıdır. Çiğ böreğin çıtır olması için öncelikle hamurun olabildiğince ince açılıp bol ve kızgın yağda pişirilmesi gerekir. pişirme sonrası buharının böreği yumuşatmaması için bir ızgara telinin üstüne konarak ilk buharının çıkması sağlanmalı böylece çiğ börek buharla birlikte yumuşamaz. Hamurunun içerisine katılan sirke de hamurun çıtır olmasına yardımcı olur. Bu püf noktalara dikkat edilirse çıtır çıtır bir börek elde etmiş olunur. şimdiden herkese afiyet olsun.

MALZEMELER

5 bardak un 400 g un

1 tatlı kaşığı tuz

1 tatlı kaşığı sirke

ılık su

İç malzemesi için

1 küçük boy soğan

1 çay kaşığı karabiber, tuz

HAZIRLANIŞI

Un bir kaseye elenir içerisine tuz ve sirke ilave edilerek karıştırılır. Unun içerisine yavaş yavaş su ilave edilerek hamur en az 10 dk kadar yoğurulur. Hamur hazır olduğunda 5-10 dk kadar dinlendirilir. Bu sırada soğan ince ince kıyılır. Kıyma bir kaseye alınır içerisine soğan karabiber ve tuz ilave edilir. İç malzemelerin içerisine yarım bardak kadar su ilave edilerek karıştırılır. Hamurdan ceviz büyüklüğünde bezeler çıkarılır. Hamur olabildiğince ince açılır. Yarısına kadar iç malzeme konulur. Hamurun kenarlarına bir fırça yardımı ile su sürülür. Hamur ikiye katlanarak yapıştırılır. İçerisinde hava kalmaması sağlanır. Çiğ börek bol yağda dışı kızarıp çıtır çıtır olana kadar pişirilir. Buharın çıması için bir tel ızgaranın üzerine alınır. Çiğ börek hazır herkese afiyet olsun.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.