PEYNİRLİ MUSKA BÖREĞİ TARİFİ

PEYNİRLİ MUSKA BÖREĞİ TARİFİ
14 Mart 2017 865 defa okundu 0 yorum

PEYNİRLİ MUSKA BÖREĞİ TARİFİ

Ülkemizde neredeyse her bölgenin kendine özgü börek şekilleri bulunmaktadır. Muska böreği adını muska şeklinden almaktadır. Bu böreğe farklı yörelerde farklı isimler verilmektedir. Kastamonu ve çevresinde samsı olarak geçen bu börek içi farklı malzemelerle yapılabilmektedir. Ancak benim her zaman favorim peynirli börektir. Ben börek içine daha keskin tadından dolayı tulum peyniri kullamayı seviyorum. Tabi ki peynirin en iyi arkadaşı bana göre maydanozdur. Keskin peynirin tadına tazelik katar maydanoz sevmeyenler taze nane ile de yapabilirler. Bu börek istenirse bizim tarifte olduğu gibi bol yağda ya da fırında da pişirebilirsiniz. Daha önce denemediyseniz denemenizi öneririm. Aşağıdaki fotoğraflardan böreğin yapım aşamalarına bakabilirsiniz. Herkese şimdiden afiyet olsun.

  • Kişi Sayısı:
    4 kişilik
  • Hazırlama Süresi:
    10 dakika
  • Pişirme Süresi:
    10 dakika

Malzemeler

Peynirli Muska Böreği Malzemeleri

6 adet yufka

500 g tulum peyniri

1 demet maydanoz

1 tutam karabiber

kızartmak için bol yağ

Yapılışı

Peynirli Muska Böreği Yapımı

Yufkalar 3 parmak genişliğinde şeritler halinde kesilir.

Maydanoz ince ince kıyılır ve tulum peyniri ile karıştırılır.

Tulum peyniri şeritler halinde kesilen yufkanın uç kısmına 1 kaşık peynir karışımı konulur.

Daha sonra yufka üçgen şeklinde olacak şekilde katlanır daha sonra sürekli üst üste katlanarak muska şekli verilir. Son olarak ucunda kalan yufka muskanın içine sokularak açılması engellenir

Muska börekler katlandıktan sonra 180 derecede ısıtılmış bol yağ içerisinde altın sarısı bir renk alana kadar kızartılır.

Kızaran börekler bir tel ızgaranın üzerine alınır. Bu işlem yufkaların altından ve etrafından hava geçmesini sağladığı için böreklerin yumuşamasını engeller ve çıtır çıtır kalmasını sağlar.

Börekler sıcakken servis edilir.

Peynirli Muska böreği hazır Yorum ve görüşlerinizi bekliyoruz.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.