Melanur Balığı Nasıl Pişirilir

Melanur Balığı Nasıl Pişirilir
5 Kasım 2017 3290 defa okundu 0 yorum

Melanur balığı beyaz etli görünüş olarak çipura balığına benzese de o kadar yağlı bir balık değildir. Bu nedenle pişirme yöntemi olarak kızartma, tava bu balık için çok daha uygundur. Melanur balığı istenirse bitin olarak pişirileceği gibi fileto şeklinde de pişirilebilir. Ben bütün olarak pişirmeyi tercih ettim ancak bütün olarak pişirilecek ise melenurun üzerine keskin bir bıçak yardımı ile birkaç yerinden kesikler atılır.

Eğer bir balık derisi ile birlikte pişirilecek ise derisinin kesinlikle çıtır çıtır kızarması ve balığın üzerinde kalması gerekir. Bunun için yapılması gereken en nemli şey balığı temiz bir havlu ile kurulamaktır böylece balığın derisi tavaya yapışmaz ve çıtır çıtır olur. Ayrıca balığın mısır unu ya da buğday unu ile pişirilmesi de balığın derisinin yapışmasını engeller.

Eğer daha önce melanur balığı pişirmeyi denemediyseniz kesinlikle öneririm. şimdiden afiyet olsun.

MALZEMELER

4 adet melanur

1 bardak mısır unu

tuz

karabiber

zeytin yağı

HAZIRLANIŞI

Balıklar iyice temizlenir ve temiz bir havlu ile iyice kurulanır. Balıklar kuruduğunda mısır unun içerisine tuz ve baharatlar ilave edilerek karıştırılır. Mısır unu bir gazete kağıdının üzerine alınır ve balıklar mısır ununa bulanarak her tarafına nüfuz etmesi sağlanır. Bir tavaya bolca zeytin yağı ilave edilerek ısınması sağlanır. Balıklar iyice kızmış tavada dışı çıtır çıtır olarak şekilde pişirilir. Yanında salata ile servis edilir. Herkese afiyet olsun.

Püf Noktaları:

Balık iyice kurutulmalı. Pişirme tavası çok sıcak olmalı Balık çok fazla pişirmemeli çok fazla kurutulmamalı.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.