ÇİN YEMEK KÜLTÜRÜ

ÇİN YEMEK KÜLTÜRÜ
16 Kasım 2016 1031 defa okundu 0 yorum

ÇİN YEMEK KÜLTÜRÜ

Çin yemekleri deyince insanın aklına börtü böcek gelse de bütün dünyada Çin Mutfağı en önde gelen mutfaklar arasında bulunmakta. Tabi Çin Mutfağı gittiği ülkelerde kendine has özelliklerinin yanında, bulunduğu ülkenin kendi yorumunu da içermeye başlamış durumda.

Her ülkede Çin yemeklerinin kendine has olduğu ifade edilmektedir. Ama temel olarak Çin Mutfağının en temel özelliği acı, ekşi ve tatlının bir arada olmasıdır. Bu da her yemeğe belli bir denge getirmektedir.

Çin mutfağının ikinci önemli özelliği ise; artık bizim mutfağımıza da giren wok tavada hızlıca pişirilen yemekler olmasıdır. Wok tavanın en önemli özelliği sıcaklığı sadece tabandan vermesi değil tavanın her yerinden sıcaklığı alması, sebze, etleri çok hızlı bir şekilde sularını içerisinde muhafaza ederek lezzetini artırmasıdır. Tabi ki bunun olabilmesi için wok ocağının da olması gereklidir. Ama gerçek wok ocakları sadece restoranlarda bulunmakta ve inanılmaz sıcaklıklara ulaşabilmektedir.

Çin mutfağının en temel baharatları arasında çin 5 baharatı yer almaktadır. Çin 5 baharatının içerisinde rezene , szechuan biberi, yıldız anason, karanfil ve tarçın yer almaktadır. Artık baharatçılarda ya da büyük marketlerde kolaylıkla bu baharat karışımına ulaşabileceğiniz gibi isterseniz bu baharat karışımını evde kendinizde yapabilirsiniz. Bu baharatlar çin yemeklerinin temel karakteristiğini içermektedir. Yani tatlı, ekşi ve acı lezzetleri içerisinde bulundurmaktadır.Bu çin beş baharat karışımının içerisinde bulunan szechuan biberi ağzınıza aldığınızda dilinizi hafif uyuşturan bir etkiye sahiptir ve çin yemeklerinin temel özelliklerini yansıtır. Szechuan biberi çin 5 baharatı içerisinde bulunan baharatların karaktersitik özelliklerini tek başına bünyesinde barındırır. Koku olarak rezene ve yıldız anason , tat olarak da tarçının hafif tatlılığını ve karanfilin o ağızda bıraktığı uyuşukluğu içerisinde barındırır.

Ülkemizde de Çin yemekleri hakkında negatif düşünceler olsa da ironik bir şekilde hazır noodle çorbaları neredeyse mahalle arası marketlerde bile karşımıza çıkmaya başladı. Aslında bu durum bile bazı ön yargıların yavaş yavaş yok olduğunun kanıtlarından. Hepimizin ön yargılarımızı bırakıp, farklı kültürlere ve yemeklere açık olmamız dileğiyle.

Çin çok geniş bir coğrafyaya ve çok uzun bir ömre sahip olan bir uygarlık olduğu için yemek kültürü de oldukça geniş ölçeklidir. Çin yemek kültürü sadece bulunduğu bölgeyi değil Çin’in yakın komşuları olan Japonya , Malezya, Sri lanka gibi ülkelerin yemek kültürlerini de oldukça etkilemiştir.

Damak tadımıza uygun olarak hazırlayabileceğiniz bir noodle tarifi arıyorsanız ilgili tarifimize bakabilirsiniz.

ÇİN NOODLE ÇORBASI

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.