Ekşi Tarhanalı Ekmek

Ekşi Tarhanalı Ekmek
6 Temmuz 2015 2090 defa okundu 2 yorum

Ekşi Tarhanalı Ekmek

Kastamonu’da tarhana kurutularak yapıldığı gibi taze olarak buzdolabında bekletilerek de çorba yapılıyor. Tarhana buzdolabında mayalanmaya devam ediyor. Ben de bu tarhanadan ekmek yapımının güzel olacağını düşündüm. Doğası gereği biraz eksi olan bu hamurdan ekmek hamuruna katarak mayalama işlemini gerçekleştirdim. Sonuç başarılı olunca ben de bu tarifi sizlerle paylaşmak istedim. Umarım beğenirsiniz.

Ayrıca ekmek yapımı konusunda daha fazla bilgi almak isterseniz ekmek yapmanın püf noktaları isimli makalemizi okuyabilirsiniz.

  • Kişi Sayısı:
    4 kişilik
  • Hazırlama Süresi:
    60 dakika
  • Pişirme Süresi:
    30 dakika

Malzemeler

Tarhanalı Ekmek Malzemeleri

1/2 kase tarhana(yaş tarhana)

5 bardak un

1 paket maya

1 tatlı kaşığı tuz

ılık su

1 tatlı kaşığı şeker

Yapılışı

Tarhanalı Ekmek Yapımı

1/2 kase yaş tarhanaya maya ve şeker eklenir ve mayanın aktifleşmesi için bir miktar ılık su eklenir.

Hamur ele yapışmayacak  kıvama geldiğinde hamur mermer tezgaha alınır ve en az 10 dk hamur yoğurulur. Bu işlem bütün ekmek yapımında en önemli unsurdur.  Bu işlem sayesinde gluten proteinlerinin aktifleşmesi sağlanır.

Hamur kaseye alınır ve üzeri temiz bir bezle kapatılarak 1 saat mayalanmaya bırakılır.

Hamur mayalandıktan sonra tepsinin altına un serpilir ve hamura yuvarlak sekil verilerek tepsiye alınır üzerine bir miktar daha un serpilir ve hamur tepside 40- 50 dk daha mayalanmaya bırakılır.

Hamur tekrar kabardığında keskin bir bıçak yardımıyla ortadan kesilir. Bu işlem hem ekmeği güzel gösteriyor hem de hamurun daha iyi kabarmasını sağlıyor.

Önceden 180-200 derecede ısıtılmış fırının içerisine su spreyiyle su sıkılır eğer su spreyiniz yoksa metal bir kabın içerisine su konularak fırının altına konur. Bu işlem fırının içerisinin nemlenmesini sağlar bu da hamurun fırının içerisinde kabararak pişmesine yardımcı olur. Bu basit işlem yapılmazsa hamurun dış kısmı hemen pişer ve hamur kabarmaz.

Ekmeğin üzeri güzelce kızardığında fırından çıkarılır ve soğumaya bırakılır.

Tarhanalı ekmek hazır.  Afiyet olsun.

Yorumlar