Evde Döner Yapımı

Evde Döner Yapımı
5 Temmuz 2015 1219 defa okundu 0 yorum

Evde Döner Tarifi

Döner herkesin severek yediği ve ülkemizin her yerinde tüketilen bir restoran yemeği. Döner evde pek yapılan bir tarif değil ama son zamanlarda iyi döner yemek pek mümkün değil. Çoğu seri üretilen dönerleri kullanıyorlar.

Benim için iyi bir döner çocukluğumda gittiğim düğünlerde yediğim pilav üstü dönerdir. Bu dönerler tel tel ayrılır ve yumuşacık olur. Son zamanlarda meşhur olan yaprak döner pek bana göre değil. Bu nedenle özellikle kurban eti ile döner yapıp derin dondurucuda saklayarak istediğim zamanlarda derin dondurucudan çıkarıp ince ince dilimleyerek çok hızlı bir şekilde pişirerek tüketiyorum ve gerçekten çok lezzetli oluyor. Et ne kadar fazla marine olursa o kadar lezzetli olur. Bu nedenle ben 3 güne yakın buzdolabında marine olması için bırakıyorum. Bu severek yaptığım tarifi sizlerle paylaşmak istedim umarım beğenirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

Döner Malzemeleri

1 kuzu but fileto

1 adet kuyruk yağı

1 kase yoğurt

2 tatlı kaşığı karabiber

1 baş sarımsak

2 büyük soğanın suyu

Dönerin Yapılışı

Kuzunun but etinden ince ince filetolar çıkartılır(isterseniz bunu kasabınıza yaptırabilirsiniz).  Et iki streç film arasında merdane yardımıyla düzleştirilir.

Et hazırlandıktan sonra genişçe bir leğene yoğurt konulur. Soğanlar rendelenir ve suyu sıkılır. Soğanların suyu, karabiber ve sarımsaklar ezilerek bütün şekilde  yoğurdun içerisine eklenir.

Etler bu sos içerisine alınır ve sosun içerinde karıştırılarak etin sosa iyice bulanması sağlanır.

Sosa bulanan etler sosu ile birlikte buzdolabında 3 gün marine edilir. Bu işlem etin hem yumuşamasını hem de lezzetlenmesini sağlar.

3 gün sonra bir tezgaha genişçe bir streç film serilir. Etler katmanlar halinde resimde görüldüğü gibi dizilir.

Her katmanın arasına kuyruk yağı konulur. Bu işlem et bitene kadar tekrar edilir. Et bittiğinde streç film kenarlarından tutularak şeker paketi gibi rulo haline getirilir. Sosis gibi yapılan paket derin dondurucuya kaldırılır.

Döner kullanılmak istendiğinde dondurucudan çıkarılır et tam çözünmeden kesilebilir şekle geldiğinde keskin bir bıçakla çok ince dilimler şeklinde kullanılacak kadar kesilir.

Kalan kısım yeniden derin dondurucuya kaldırılabilir. Kesilen etler çok kızgın bir tavada az yağda 2-3 dakika tuz ve istenilen baharatlar ile pişirilir. Tercihen pilavla servis edilir.

Denemeniz dileğiyle afiyet olsun.

Ziyaretiniz için teşekkürler. Yorumlarınızı bekliyoruz…

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.