IZGARA ÖRDEK TARİFİ

IZGARA ÖRDEK TARİFİ
15 Ocak 2017 2650 defa okundu 0 yorum

ÖRDEK IZGARA

Ördek eti genel olarak ızgara için uygun olmasa da göğüs eti ızgara için oldukça uygundur ve inanılmaz lezzetli olur. Hatta en kaliteli bonfile eti kadar güzel oluyor. Lezzeti de ızgara et tadına oldukça yakın oluyor. Bütün bir ördek aldığım zaman farklı parçalarını farklı tariflerde deniyorum. Böylece her parçasını doğru bir yöntemle pişirmiş oluyorum. Bana göre bir ördeği olduğu haşlamak o etin hakkını vermemek anlamı taşır aynı zamanda ördeği vasat bir hale getirir. Bu nedenle ördeğin göğüs etini ızgarada pişiriyorum.

Izgarada Ördek Nasıl Pişirilir

Ördeği isterseniz dışarıda kömür ateşinde isterseniz döküm tavada ızgara pişirin dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Öncelikli olarak ızgara yapılacak her ette olduğu gibi doğru et parçalarını pişirmek işin en önemli kuralıdır. Ördek için bu kısım ördeğin göğüs etidir. Ben ördeği bir gün önceden marine ediyorum marine sosunda ördekle en iyi giden malzemelerden birisi olan portakal kullanıyorum.Siz farklı marine sosları kullanabilirsiniz.

Bir başka önemli nokta ise tavanın çok kızgın olmasıdır. Bu yöntemle ördeğin göğüs eti kızgın tavada mühürlenir ve lezzetli suyunun dışarı kaçması engellenir. Ördeği pişirirken ördeğin sıcaklığının oda sıcaklığında olması önemlidir. Bunun için buzdolabından pişirmeden birkaç saat önce çıkarılarak oda sıcaklığına gelmesi sağlanır.Son olarak pişirme işleminin sonunda kesinlikle eti dinlendirmek gerekir. Eğer et dinlendirilmeden hemen kesilirse bütün suyu olduğu gibi dışarı çıkar. Hangi et türü olursa olsun bu işlem ızgara pişirme yönteminin en önemli kısmıdır. Bu aşamalar dikkat ederseniz her zaman en doğru sonuca ulaşırsınız.

Görüş ve önerileriniz bizim için önemli. Bizlerle görüşleriniz paylaşmayı unutmayın. Şimdiden herkese afiyet olsun.

  • Kişi Sayısı:
    4 kişilik
  • Hazırlama Süresi:
    dakika
  • Pişirme Süresi:
    8 dakika

Malzemeler

Izgara Ördek Malzemeleri

1 adet ördeğin göğüs eti

1 portakalın kabuğu ve suyu

2 yemek kaşığı yoğurt

1 çay kaşığı karabiber

1 çay kaşığı sichuan biberi

5 diş sarımsak

2 dal biberiye

2 dal taze kekik

Yapılışı

Izgara Ördeğin Yapılışı

Ördeğin göğüs eti bir kaba alınır ve üzerine bir portakalın kabuğu ve suyu, soyulmuş bütün sarımsaklar, yoğurt ve baharatla ilave edilerek(tuz hariç) güzelce masaj yapılarak ördeğe yedirilir daha sonra kapağı kapatılarak buzdolabında en az 3 saat(1 gün kadar beklerse daha iyi olur) kadar marine olması için bırakılır.

Ördek marine olduktan sonra çıkarılıp oda sıcaklığına gelene kadar bekletilir.

Ördek sosun içerisinden çıkarılıp kağıt havlu ile kurulanır. Kurulamak önemli böylece ızgara tavasına alındığında ördek tavaya yapışmaz.

Döküm ızgara tava en yüksek ocağa alınır ve tavadan duman çıkana kadar ısınması sağlanır.

Ördeğin üzerine tuz serpilir ızgara tavasının üzerine alınır.

Ördeğin her tarafı 1 dakikada bir çevrilerek her tarafı iyice mühürlenir. Bu işlemle yaklaşık 8 dakika pişirilir.(bu şekilde piştiğinde orta pişmiş oluyor)

Eğer siz biraz daha fazla pişmiş et seviyorsanız pişme süresini biraz daha uzatabilirsiniz.

Ördek eti piştiğinde bir tabağa alınıp en az 5 dakika dinlendirilir.

Et dinlendikten sonra istenilen garnitürlerle birlikte kesilerek servis tabağına alınır.

Görüş ve yorumlarınız bekliyoruz.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.