IZGARADA ET PİŞİRMENİN PÜF NOKTALARI

IZGARADA ET PİŞİRMENİN PÜF NOKTALARI
3 Nisan 2015 1570 defa okundu 2 yorum

IZGARADA ET PİŞİRMENİN PÜF NOKTALARI

ET SEÇİMİ:

              Lezzetli bir ızgaradaki en önemli kural doğru et kullanmaktır. Her et hızlı pişirme yani ızgaraya uygun değildir. Sırttan çıkarılan parçalar ızgarada pişirmeye uygundur. Ben özellikle yağlı ve lezzetli olması sebebiyle antrikot pişirmeyi severim. Bizde nedense kasaptan hep yağsız et isteniyor bunu anlamış değilim. Etin kendi dokusundaki yağ etin hem yumuşak ve sulu kalmasını sağlar hem de lezzet verir.  Etiniz ne kadar yağlı olursa o kadar lezzetli olur ete baktığınızda mermersi bir dokusu olması o etin kaliteli olduğunu gösterir. Dünyanın en pahalı eti olan japonya Kobe’ de yetiştirilen biftekler mermer gibi dokusuyla 2000 euroyu bulan fiyatla satılıyor.

kobe bifteği

 ETİ MARİNE ETME:

Lezzetli ve yumuşak et pişirmenin önemli aşamalarından birisi  de eti marine etmektir. Buradaki önemli olan nokta ise eti marine sosunda en az 3 saat bekletmekir. Marine işleminde istediğiniz baharatları kullanabilirsiniz. Ancak asla tuz atmayın tuz etin suyunu salmasına neden olur.

ETİN PİŞİRİLMESİ:

  1. Et pişirilirken ızgara yada tavanın çok kızgın olması en önemli durum. Eğer ızgara/tava yeterince kızgın değilse etiniz hemen suyunu salmaya başlar ve kuru bir et yersiniz.
  2. İkinci önemli husus ise eti pişirme süresidir. Et pişirme süresi etin kalınlığına göre değişir. Et eğer çok kalın değilse pişme işlemi tavada bitirilebilir.Eğer etimiz kalınsa et ayrıca fırında da bir süre pişirilmelidir. Et tavaya konduktan sonra 1 er dakika ara ile çevrilmelidir. Böylelikle ısı dengeli bir şekilde her tarafını pişirmiş olur. Bunun dışında ete çok fazla müdahale edilmemelidir.
  3. Eti  pişme derecesi kişisel tercihe göre değişir. Ben orta az pişmiş seviyorum. Siz de etin pişme derecesini derece kullanmadan çok pratik bir şekilde anlayabilirsiniz.

AZ PİŞMİŞ ET İÇİN:

Resimde gördüğümüz şekilde elimiz açıkken bastırdığımızda ki yumuşaklıkla etteki yumuşaklığın  aynı olması durumunda etiniz az pişmiş demektir. etin iç sıcaklığı 50-52 derece olur.

blank

ORTA PİŞMİŞ ET İÇİN:

Resimdeki gibi baş parmağımızı elimize yapıştırıp bastırdığımızdaki yumuşaklıkla etimizdeki yumuşaklık aynı ise  orta pişmiş demektir. etin iç sıcaklığı 57-60 derece sıcaklıkta olmalı.

 

blank

ÇOK PİŞMİŞ ET

 Resimdeki gibi başparmağımızı işaret parmağımızla birleştirip diğer elimizle bastırdığımızdaki yumuşaklıkla etimizdeki yumuşaklığın aynı olması durumunda etimiz çok pişmiş demektir. Etin iç sıcaklığı 65- 70 derece sıcaklıkta olmalı.

blank
  1.  Et istediğimiz oranda piştiğinde etin alınması ve etin bir süre dinlendirilmesi gerekir bu dinlendirme işlemi etin suyunun ete homojen şekilde dağılmasını sağlar. Eğer bu işlemi atlayıp hemen kesersek etin bütün lezzetli suyu akıp gider ve size kuru bir et kalır.

Yukarıda bahsettiğim hususlara dikkat ederseniz inanın bir daha restorantta et yemezsiniz. Hepinize afiyet olsun.

 

Yorumlar

  • blank

    Ümit tarifler çok iyi belirli bir sürenin sonunda sitenin ratingi oldukça belirgin düzeyde artacağını umuyorum gerçekten emek verilmiş ve özenle hazırlanmış tarifler başarılarının devamını dilerim ..

  • İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.