Mangalda Adana Kebap Nasıl Yapılır

Mangalda Adana Kebap Nasıl Yapılır
21 Ağustos 2017 2978 defa okundu 0 yorum

Adana kebap en sevilen kebapların başında gelir. Benim de en sevdiğim kebaplardan birisi olan Adana Kebabı genelde restorantlarda yerim ancak bazı restorantlarda o kadar kötülerine denk geldim ki artık evde nasıl yapabileceğim ile ilgili birkaç deneme yapmaya karar verdim.

Adana Kebabın Etinin Hazırlanışı

Bana göre iyi bir Adana kebapın olmaz sa olmazı sulu ve yumuşak aynı zamanda yeterince acı olmasıdır. Adana yapma konusunda en önemli sorun etin şişten düşmeyecek kadar sıkı ama sert olmayacak kadar yumuşak olmasıdır. Bunun için eti zırhta çekmeye karar verdim. 700 g dana tranç ve 300 g kuyruk yağı satın alarak zırhta çektim. Adana asla ve asla kıyma olarak çektirilmemeli. Kıyma olarak çekildiğinde kuyruk yağı çok hızlı bir şekilde eriyerek hem pişme esnasında ateşin alev almasına sebep olur hem de etin gereğinden fazla kuru ve sert olmasına sebep olur.

Adana kebabın şiş üzerinde durabilmesi için asla yumurta katmayın yumurta eti yapıştırsa da eti sertleştirir. Bunun için ben etleri küp küp kesip tuzladım ve 1 gün buzdolabında beklettim bu işlem ete başka hiçbir malzeme katılmadan etin kendisini tutmasını sağlar böylece hem sulu hem de yumuşak bir kebap elde etmenizi sağlar.

Ben Adana kebap tarifimden oldukça memnun kaldım. Umarım siz de beğenirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.
Adana kebap tarifi videosu ve daha fazla tarif videosu için kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

MALZEMELER

Adana Kebap Malzemeleri

700 g dana tranç

300 g kuyruk yağı

1 tatlı kaşığı acı pul biber

1 çay kaşığı isot

1 çay kaşığı karabiber

1 çay kaşığı toz kırmızı biber

2 tatlı kaşığı tuz Adana şişi(eğer metal varsa çok daha iyi olur yoksa tahta düz olanlarından 10-15 tane yeterli)

HAZIRLANIŞI

Adana Kebap Yapımı

Et ve kuyruk yağı kuşbaşı doğranır ve üzerine tuz ve karabiber serpilerek buzdolabında 1 gün bekletilir. Ertesi gün kuyruk yağı ve et bir tahta üzerine alınıp iyice karışıp birbirini tutana kadar zırh yardımı ile çekilir. Çekme esnasında diğer baharatlar da atılır ve çekme işlemine devam edilir. Bu işlem yaklaşık yarım saat sürüyor. Daha sonra harç şekline geldiğinde buzdolabına alınarak yaklaşık 3 saat dinlendirilir. Bu esnada şişler(tahta ise) bir kaseye konulur ve üzerini geçecek kadar su ilave edilerek tahtaların nemlenmesi sağlanır. Bu işlem mangalda pişerken şişlerin yanmasını engeller. 3 saat sonra harçtan bir avuç alınıp şişlere avuç içerisinde sıkarak dizilir. Adana kebap mangalda iki tarafı da kızarana kadar pişirilir. Lavaş içerisine taze yeşillikler ile birlikte servis edilir. Adana kebap hazır herkese afiyet olsun.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.