Ördek Confit Tarifi

Ördek Confit Tarifi
26 Mart 2019 815 defa okundu 0 yorum

Ördek oldukça yağlı ve eti sert bir kümes hayvanı. Tabi ki yağlı olması onu oldukça lezzetli yapıyor.

Ördek pişirmek birçok kişi için zor olarak görülüyor. Bunun temel sebeplerinden bazıları fırında pişirmenin biraz güç olması. Ya çok pişirilip oldukça kuru olmasına neden oluyor ya da oldukça sert olmasına neden oluyor.

Confit pişirme tekniği işte tam bu sorunlara çare oluyor. Fransız mutfağında kullanılan bu teknik ördek gibi kolejenli etleri pişirmek için oldukça ideal bir yöntem.

Confit Nedir:

Confit(konfi) pişirme tekniği malzemeyi kendi yağında düşük sıcaklıkta uzun pişirmeye verilen isimdir. Pişirilecek malzemeler üzeri tamamen geçecek şekilde yağa daldırılır ve düşük sıcaklıkta (100-110) uzun süre pişilir. Bu sayede lezzetli suları içine hapsolurken etleride lif lif ayrılır.

Ördek Confit

Ördek confit yaparken genellikle ördek yağı kullanılsa da benim elimde o kadar ördek yağı olmadığından bitkisel yağ kullandım. İşlem sonunda elde kalan yağın ziyan olduğunu asla düşünmeyin tam tersine kalan yağ inanılmaz lezzetli oluyor. Daha sonra bu yağı fırında patates gibi yemeklerde kullanabilirsiniz. Kesinlikle müptelası olacaksınız.

Şimdi geçelim tarifimize.

MALZEMELER

1 adet ördek

3 dal biberiye

tuz

sıvı yağ

HAZIRLANIŞI

İsmine rağmen tarifimiz oldukça basit.

Ördeğin butları ve göğsü alınır. Üzerine bir miktar kaya tuzu serpilerek yaklaşık 3 saat buzdolabında dinlendirilir.

Daha sonra bir fırın kabına ya da fırına girebilen bir tencereye ördek konulur. Üzeri tamamen geçecek şekilde sıvı yağ ilave edilir. 

Biberiyeler de konularak daha önce 100-110 derecede ısıtılmış fırında yaklaşık 3 saat pişirilir.

Fırında çıkarıldıktan sonra fazla yağını bırakması için kağıt havlunun üstüne alınır. 

Aslında bu noktada ördek pişti ancak daha güzel görünmesi ve derisinin çıtırlaşması için ben 5 dakika kadar fırında pişiriyorum.

Fırın max dereceye çıkarılır. Ördek parçaları fırın ızgara telinin üstüne alınır. Fırın ısındığında fırının en üst gözüne konularak derisinin renk alıp çıtırlaşması sağlanır.

Ördek confit hazır. Bu tarifle misafirleri şaşırtacaksınız. 

Ayrıca bir kez denedikten sonra bu tarifin müdavimi olacaksınız.

Herkese afiyet olsun.

Videomuzun kodunu yukarıya koydum izlemek isteyenler kanalımızdan izleyebilirler. Ayrıca kanalımıza abone olmayı unutmayın.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.