ÖRDEK GÜVEÇ TARİFİ

ÖRDEK GÜVEÇ TARİFİ
14 Ocak 2017 2725 defa okundu 0 yorum

ÖRDEK GÜVEÇ TARİFİ

Ördek her zaman pişirilen bir et türü değil. Bunun en temel sebebi ördeğin çok yağlı olması ve çok fazla etinin çıkmaması. Günümüzde tavuk artık endüstriyel olarak üretildiği için hem çok etli oluyor ve hiç hareket edemediği için kasları çalışmıyor. Doğal olarak çalışmayan kaslarda kolajen miktarı az olduğu için pişirmesi de bir o kadar kolay oluyor. Kolajenlerler zor pişse de asıl ete lezzet veren malzemedir. Günümüzdeki tavukların bu nedenle hiç tadı yok.

Ördek ise endüstriyel olarak üretilmediği, doğal beslendiği, bol bol gezindiği ve mutlu olduğu için eti de bir o lezzetli oluyor. Ancak rahatça gezindiği için kasları çalışıyor ve pişirmek bir o kadar zaman alıyor. Bu tarz bol kolajen içeren etleri pişirmenin en güzel yolu kısık ateste uzun pişirme tekniğidir. Bu işlemin en geleneksel yolu ise güveçte pişirmektir. Ördek eti, av etleri, incik gibi bol lifli etleri pişirmenin en iyi yolu güveçte pişirmektir. Güveç yapısı itibari ile çok yavaş ısınır ve ısıyı içerisinde hapsederek yavaş yavaş pişirir.

Ben ördeği pişirirken bütün ördeğin farklı parçalarını ayırıyorum. Bunun sebebi farklı parçalarından farklı pişirme teknikleri denemem. Güveç yaparken ördeğin derisini yüzüyorum ve böylece yağının neredeyse %80 ininden kurtulmuş oluyorum. Tabi ki bu deriyi asla atmıyorum asıl servet bu ördek dersi ve yağında sizinle. Siz de kesinlikle atmayın. Ben bu deriyi çıtır çıtır kızartıp yağını da ayırıyorum daha sonra bu yağı patates kızartmalarında, fırında patateste ve ördek yağlı yufka tarifinde kullanıyorum. Ördeğin göğüs etini de ayırıp onu da ızgarada pişiriyorum. Ördek göğsü ızgarada pişirildiğinde neredeyse en kaliteli bonfile eti kadar belki daha fazla lezzetli oluyor. Geri kalan kısımlarını ise güveçte kullanıyorum.

Bana göre özellikle yemek için kullandığımız hayvanlara saygı göstermenin en iyi yolu en azından bütün parçalarını kullanarak ona saygı göstermektir. Bu nedenle ben asla ve asla hiçbir kısmını ziyan etmem. Bunun doğaya saygı göstermemizin en doğru yolu olduğunu düşünüyorum. Umarım sizde benimle aynı fikirdesinizdir. Şimdi geçelim tarife.

güveçte ördek

  • Kişi Sayısı:
    4 kişilik
  • Hazırlama Süresi:
    20 dakika
  • Pişirme Süresi:
    120 dakika

Malzemeler

Ördek Güveç Malzemeleri

Derisi ve göğüs eti alınmış bir bütün ördek

4 adet patates

1 yemek kaşığı zeytin yağı

2 adet havuç

2 yemek kaşığı worcestershire sosu(yoksa 2 yemek kaşığı soya sosu)

1 tutam karabiber

2 tatlı kaşığı tuz

5 diş sarımsak

6-7 adet arpacık soğan

1 tutam kekik

Hava almasını engellemek için biraz hamur

 

 

Yapılışı

Ördek Güvecin Hazırlanışı

Ördeğin derisi ve göğüs eti alınır. (Eğer derisi çıkarılmazsa çok fazla yağlı olur)

Ördek iri parçalara bölünür.

Güveç ocağa alınır ve içerisine 1 yemek kaşığı zeytin yağı konulur.

Güveç iyice ısındığında ördek parçaları güvece atılarak dışı kahverengi olana kadar kavrulur.

Ördekler kavrulduğunda kabukları soyulmuş sarımsaklar ve arpacık soğanları atılır ve birkaç dakika daha kavrulur .

Daha sonra ördeğin içerisine 1 lt su, tuz, baharatlar ve worcestershire sosu ilave edilerek güvecin kapağı kapatılıp bir hamur karıp kenarları bu hamurla kapatılır.

Kısık ateşte 1,5 saat pişirilir.

Pişme esnasında patatesler ve havuçlar soyulur ve iri parçalar şeklinde doğranır.

1,5 saat sonra havuç ve patates güvece ilave edilir.

Yaklaşık 30 dakika daha pişirilir.

Pişen ördek güveç servis edilir. Herkese afiyet olsun.

 

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.