ÖRDEK NASIL PİŞİRİLİR

ÖRDEK NASIL PİŞİRİLİR
25 Ekim 2016 8618 defa okundu 2 yorum

ÖRDEK NASIL PİŞİRİLİR

Ördek çok fazla tüketilmeyen bir kümes hayvanı. Özellikle ördeğin tavuk yada hindi gibi endüstriyel üretim içerisine girmemesi bu durumda önemli bir etken. Bu nedenle kolaylıkla marketlerde bulabileceğiniz bir ürün değil. Diğer bir nedense ördeğin ıslah etme çalışmaları yapılmadığı için doğal yapısının bozulmaması nedeniyle, çok etli bir hayvan olmaması.

Tüm bu sebeplerden dolayı ördek mutfağımıza pek fazla giremiyor. Ördek etiyle ancak köyde özel olarak üretiliyorsa buluşabiliyoruz.

Bu makalede size ördeğin nasıl pişirilmesi gerektiği ile bilgi vermeye  çalışacağım. Bir kaç kez ördek pişirme deneyimim oldu.Yada pişirilmiş ördeklere denk geldim. Buradaki en büyük sorun bu çok nadir olarak soframıza gelen bu değerli eti hak ettiği gibi pişirmek.

Ördek Pişirme Teknikleri

İlk önce akla gelen en kolay yol olarak haşlamasını yapmak olsa da, bence ördeği ziyan etmekten başka bir anlam taşımıyor. Çünkü çok fazla eti yok ve ördeğin en güzel yeri olan lezzetli yağı haşlama yapıldığında haşlama suyuna geçiyor.

Bu nedenle ördeği fırında pişirmek daha iyi bir alternatif ama fırında pişirme ise biraz zorlu. Hem ördeğin zor pişmesi nedeniyle hem de  uzun pişirme süresinde etinin kuruması nedeniyle. Meşhur pekin ördeğinde çok uzun ve farklı tekniklerle ördek hem sulu hem de dışı çıtır çıtır yapılabiliyor. Ama evde uygulamak pek mümkün değil. Benim yaptığım tarifte ise ben ilk önce yaklaşık 1 saat fırında pişirdikten sonra 10 dk düdüklüde dibine yalnızca yarım bardak su koyarak pişirip, son  olarak da fırında 15 dakik max derecede derisini çıtırlaştırıyorum.

Bu tekniğin en önemli sebebi ilk fırında pişirme ile yağını tepside biriktirerek daha sonra bu yağları farklı tariflerde kullanmak. Daha sonra düdüklüde yarım bardak su ile 10-15 dakika buharda pişirerek etinin yumuşamasını sağlamak. Son olarak derisini fırında güzelce çıtır çıtır yapmak. Biraz zahmetli ama her zaman ördek pişirmiyoruz sonuçta.

ördek nasıl pişirilir

 • Kişi Sayısı:
  4 kişilik
 • Hazırlama Süresi:
  30 dakika
 • Pişirme Süresi:
  90 dakika

Malzemeler

ördek pişirmenin püf noktaları

 • 1 ördek
 • 1 yemek kaşığı soya sosu
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1/2 çay kaşığı karabiber
 • 1 tatlı kaşığı taze zencefil rendesi
 • tuz
 • 1 yemek kaşığı balzamik sirke
 • Portakalın suyu

Yapılışı

Fırında Ördeğin Hazırlanışı

Zencefil , bal, soya sosu, karabiber, tuz bir kasede karıştırılır.

Ördeğin her yerine ovalayarak sürülür.

Ördek bir tepsiye konulur üzeri aleminyum folyo ile kapatılır.

Yaklaşık 1 saat fırında pişirilir.

İlk pişirme işleminden sonra ördek düdüklüye dik şekilde konulur.düdüklünün dibine çok az su konulur. Burada ördeği haşlamıyoruz sadece buharında etin yumuşaması için bu işlemi yapıyoruz.

Yaklaşık 10-15 dk. piştikten sonra düdüklüden çıkarıp max derecede ısıtılmış fırında 15 dakika derisi çıtır çıtır olana kadar pişirilir.

Ördek fırından çıkartılır. Yaklaşık 20 dk dinlendirilir.

Portakallı Sosun Hazırlanışı:

Bu esnada sos tenceresine ördeğin yağından birkaç kaşık eklenir.

Yağ ısındığında içerisine un eklenerek kavrulur.

Un kavrulduğunda portakal suyu ilave edilip durmadan karıştırılır.

Sosa birazda ördeğin suyundan ilave edilip karıştırılır.

İçerisine sirke ilave edilip karıştırmaya devam edilir.

Ördek dilimlenerek üzerine sos gezdirilir.

Fırında ördek hazır afiyet olsun.

 

Yorumlar