Tavşan Nasıl Pişirilir

Tavşan Nasıl Pişirilir
29 Haziran 2018 4423 defa okundu 0 yorum

Av hayvanları kendisine has bir lezzet barındıran etlerdir. Tavşan da kendine has lezzeti ile belki de en çok tüketilen av hayvanlarının başında gelir.

Av hayvanları doğal ortamda yaşadıkları için oldukça hareketlidirler. Bu nedenle etlerindeki kolajen miktarı oldukça fazladır. Bu durum etlerinin biraz zor pişmesine neden olur. Tavşan eti de bu sebeplerden ötürü pişirmesi zaman alan bir ettir. Bütün zor pişen etler için en ideal pişirme yöntemi düşük ateşte uzun pişirme yöntemleridir. Tavşan içinde aynı durum geçerlidir. Şimdi geçelim tavşan tarifine.

MALZEMELER

1/2 tavşan

3 yemek kaşığı tereyağ

tuz

karabiber

HAZIRLANIŞI

Tavşan etinin kanının süzülmesi için geniş bir tencerenin içerisine su konulur. Yaklaşık 3 saat her saatte suyu değiştirilerek tavşan suda bekletilir. Kanı iyice süzülen tavşan bir düdüklü tencerenin içerisine alınır üzerini geçecek kadar su konulur. yaklaşık 45 dakika kadar haşlanır. Tavşan eti kemiğinden rahatça ayrılacak şekilde piştiğinde ocaktan alınır. Tavşan biraz soğuduktan sonra kemiklerinden ayıklanır. Tel tel ayrılır. Daha sonra bir yapışmaz tavanın içerisinde tereyağı eritilir. didiklenmiş tavşan etleri tavaya konulur. Üzerine tuz ve karabiber serpilir. Etler güzelce renk kalıp kızarana kadar 15 dakika kadar pişirilir. Pirinç pilavı, yada bulgur pilavının üzerinde servis edilir. Herkese afiyet olsun. Tavşan tarifi için Tülay ÖZKAN ve Muharrem ÖZKAN’a teşekkür ederiz.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.