Americano Kahve Nasıl Yapılır

Americano Kahve Nasıl Yapılır
6 Mart 2018 534 defa okundu 0 yorum

Kahve dünyanın en aromatik içeceklerden birisidir. Bütün dünyada en çok tüketilen içecek olan kahve Osmanlıdan Avrupa’ya geçse de bizim kültürümüzde son 100 yılda çayın gerisinde kalmıştır. Ancak son yıllarda kahveye olan ilgi yeniden artmaya başladı. Neredeyse her şehirde kahve dükkanları açılmaya başladı. Böylece kültürümüze farklı kahve demleme şekilleri girdi. Şimdi bu demleme yöntemlerinden bir tanesi olan americano demleme yöntemini anlatacağım.Americano Kahve Nasıl Demlenir

Amerikalılar her içeceğe bir miktar su katarlar. İşte americano da espressoya sıcak su ilave ederek kahvenin sertliğini yumuşatmış  halidir. Americano 1 shot espresso üzerine 200-250 ml kadar su ilave edilerek yapılır. Bu nedenle ilk olarak espressso nasıl yapılır onu anlatmak gerekir.

Espresso Kahve Nasıl Demlenir

espresso 7 g kadar çekilmiş kaliteli kahveden 90-93 derecedeki suyun 10 bar basınçla 24 sn de geçmesi ile elde edilen bir kahve demleme şeklidir.

İyi bir espresso için öncelikli olarak kaliteli arabica kahve olması ve taze olarak kavrulması gerekir. Kahve çekirdekleri esprosso için full city yada full city plus kavurma derecesinde kavrulmuş olması gerekir. Kahve çekirdekleri kavrulduktan 2 gün sonra kullanmaya hazır olur. Kahve çekirdekleri ne kadar iyi paketlenmiş olursa olsun 1 ay içerisinde aromasını kaybeder. Bu nedenle kahve çekirdeklerinin taze olması en önemli unsurdur.

Kahve öğütüldükten hemen sonra aromalarını kaybetmeye başlar bu nedenle çekirdek olarak alıp kahveyi çektikten hemen sonra demlemek gerekir. Böylece kahvenin içerisinde bulunan bütün aromaları kahve fincanına doldurmuş olursunuz.

İyi bir americano kahve ancak iyi bir espresso ile yapılır. Yukarıda anlattığım noktalara dikkat ettiğinizde evde birçok kahve dükkanından daha iyi kahve yapabilirsiniz. İsterseniz aşağıdaki bağlantını paylaştığım youtube kanalımızdaki videomuzu izleyebilirsiniz.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.