FRENCH PRESS KAHVE DEMLEME YÖNTEMİ

FRENCH PRESS KAHVE DEMLEME YÖNTEMİ
5 Eylül 2016 961 defa okundu 0 yorum

FRENCH PRESS KAHVE DEMLEME YÖNTEMİ

Kahve sevenlerin en büyük amacı mükemmel kahveye ulaşma çabasıdır. Kahvenin en geleneksel yapılışı türk kahvesidir. Az kavrulmuş kahve çekirdeklerinin ince çekilmesi ile filtrelemeden tüketilir. Tabi ki kahve Avrupa’ya gittikten sonra demleme yöntemi olarak farklı teknikler geliştirilmiştir. Bu gün size bu tekniklerden frenç Press yöntemini anlatacağım.

French Press Kahve :

french press kahve demleme

frenç press kahve

En basit filtre kahve yapma yöntemlerinden bir tanesidir. Bu nedenle pahalı makinalar olmadan lezzetli kahve yapmanın bir yoludur. Artık birçok markette kolay bulunan preslerin mevcut olması bu yöntemi kolaylıkla denememize olanak sağlıyor.

French Press Kahve İçin Nasıl Bir Kahve Seçmeliyim?

   French press için orta derece(full city) kavrulmuş kahve çekirdeği kullanılır. Nispeten espressodan uzun bir demleme süreci gerektirdiği için kahvenin istenmeyen aromaların demleme sürecinde geçmemesi açısından bu derecede kavrulmuş kahve çekirdekleri daha iyi sonuç verir.

  Tabi kahve için en önemli unsur kahve çekirdeklerinin taze kavrulmuş olmasıdır. Bu nedenle kahve çekirdeklerinin en fazla 2-3 gün önce kavrulmuş olmasına dikkat etmenizi tavsiye ederim. Özellikle benim de kahve satın aldığım kahvefabrikasi taze kavrulmuş olarak farklı profildeki kahveli adrese gönderiyor, ben memnunum size de tavsiye ederim. İsterseniz çekilmiş, isterseniz çekirdek olarak alabilirsiniz. Ama benim tavsiyem kesinlikle çekirdek olarak alıp uygun fiyatlı bir kahve değirmeni edinerek evde taze çekmeniz. İnanın taze çekilmiş kahvenin kokusunu aldığınızda bir daha asla çekilmiş kahve kullanmayacaksınız.

French Press için Kahve nasıl çekilmeli?

French Press için kahve çekirdekleri iri çekim yapılmalıdır. Kahve çekildiğinde pul biber kalınlığında olmalı, böylelikle aromasını mükemmel bir şekilde verilmesini sağlarsınız.

French Press Kahve Nasıl Demlenir?

Kahve demlenirken en önemli ikinci unsursudur. Doğal olarak lezzetli bir kahve için asla musluk suyu kullanılmaz. İkinci önemli unsur ise kahvenin demlenme sıcaklığıdır. Suyun sıcaklığının 95-96 derece olması gerekir. Genelde kahve ve çay demlenirken yapılan hatalardan birisi su kaynar kaynamaz demlenmesidir. Suyun sıcaklığı 96 derecenin üzerinde olduğunda kahve yanar. Bu nedenle eğer elinizde derece varsa kullanın yoksa en pratik olarak su kaynadıktan ve ocak kapatıldıktan sonra bir kaç dakika beklerseniz yaklaşık olarak bu sıcaklıklara ulaşabilirsiniz.

French Press Kahve için ne kadar kahve kullanmalıyım?

frenç press

frenç press kahve

300 ml suya 18 g çekilmiş kalın çekilmiş kahve kullanılır. Kahve french presse konulduktan sonra üzerine sıcak su gezdirilerek ilave edilir.

French Press Kahve Demleme Yönteminde Ne Kadar Süre Demlemeliyim?

Bu yöntemde kahve 4-6 dakika arasında demlenir. 4 dakika demleme hafif bir aroma verirken 5 dakika orta, 6 dakikalık demleme ise sert ve çok aromatik bir kahve elde etmenize neden olur. Bu sebeple sevdiğiniz kahve aromasına göre kendiniz ayarlayabilir, bir süre sonra damak tadınıza en uygun demleme zamanını kendiniz oluşturabilirsiniz.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.