MÜKEMMEL HAMBURGER YAPMANIN PÜF NOKTALARI

MÜKEMMEL HAMBURGER YAPMANIN PÜF NOKTALARI
26 Eylül 2016 1023 defa okundu 0 yorum

MÜKEMMEL HAMBURGER YAPMANIN PÜF NOKTALARI

Hamburger dünyada en çok tüketilen fast food yemeği. Büyük hamburger zincirleri bütün

dünyada restorantlar açıyor. Özellikle çocuklar hamburger yemeye bayılıyor. Standart restorant zincirleri adından da anlaşılacağı gibi vasat hamburgerler yapıyorlar. Eğer gerçekten lezzetli bir hamburger yemek isterseniz bunu kendiniz yapmalısınız.

Bunun için bazı önemli noktalara dikkat etmek gerekli.

Hamburger için Et Seçimi:

Hambugerin temel malzemesi et bu nedenle seçeceğimiz et hamburerin lezzetini doğrudan etkileyecektir. Ben hamburger eti için karışım kullanıyorum %50 döş % tranç eti kullanıyorum . Döş eti yağlı olduğu için hamburgerin sululuğunu ve lezzetini artırıyor. Tranç eti de malzemeyi bir arada tutan dokuyu oluşturuyor. Böylelikle hem formunu koruyan hem de sulu bir hamburger köftemiz oluyor.

Hamburger Köftesi Yapımı.

Heston Blumenthal’den öğrendiğim bir yöntemi burada paylaşmak istiyorum. Bu yöntemde parça parça etlere sadece tuz ve karabiber serpilerek 1 gün buz dolabında bekletiliyor.Daha sonra parça etler kıyma makinasından geçiriliyor. Bu yöntem sayesinde sadece tuzda bekleyen etler birbirine yumurta kullanmadan yapışıyor. Yumurta kullanılınca köfteler malesef sertleşiyor. Böylece hamburger köftesi sertleşmeden dağılmadan formunu koruyor.

Bir diğer husus da etler kıyma şekline geldikten sonra köfte yoğurulmuyor. Kıyma çekildiğinde şeritler halinde çıkan kıymalar forumu bozulmadan streç filmle sarılarak şekil veriliyor. 3 saat buzdolabında bekletildikten sonra 1 parmak kalınlığında kesiliyor. Böylece liflerin dikine şekilde kesildiği için köfteler sertleşmeden

ağızda dağılıyor.

 • Kişi Sayısı:
  4 kişilik
 • Hazırlama Süresi:
  15 dakika
 • Pişirme Süresi:
  10 dakika

Malzemeler

 • 250 g dana döş
 • 250 g dana tranç
 • Tuz
 • Karabiber
 • 1 Domates
 • 4 yemek kaşığı karamelize soğan
 • 4 dilim cheddar peyniri

Yapılışı

Öncelikle Fırın 220 derecede ısıtılır.

Hamburger köfteleri buzdolabından çıkarılır oda sıcaklığına gelene kadar bekletilir.(bütün etler oda sıcaklığında pişirilmeli buzdolabından çıkar çıkmaz pişirilirse sertleşir)

Döküm tava üzerinden duman çıkana kadar ısıtılır.

Döküm tavaya bir miktar zeytinyağı dökülür. Hamburger köfteleri tavaya konulur. her iki tarafı 2 dakika pişirilip mühürlenir. Hamburger köfteleri mühürlendiğinde tava ile birlikte fırına verilir yaklaşık 5 dakika daha fırında pişirilir.

Hamburger köfteleri dinlendirilir. Bu esnada hamburger ekmekleri tavada kızartılır.

Hamburger ekmeklerinin en alt kısmına 1 kaşık karamelize soğan, üzerine 1 dilim domates, köfte ve en üstüne cheddar peyniri konulup ekmeğin üst kısmı da kapatılıp hala sıcak olan fırına sürülür.

Peynir eridiğinde servis edilir.

Herkese Afiyet Olsun…

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.