KEMİK İLİĞİ İLE NE YAPILIR

KEMİK İLİĞİ İLE NE YAPILIR
3 Mayıs 2017 2011 defa okundu 0 yorum

Kemik İliği İle Ne Yapılır

Kemik boş bir malzeme atalarımız için durum hiç de öyle değildi. Savanda yaşayan atalarımızın hayatta kalabilmesini kemik içerisinde bulunan iliğe borçluydu. Modern çağlarda besin zincirinin en üstünde olsak da geçmiş dönemlerde hiç de öyle değildi. Atalarımızın hayatta kalabilmesi büyük avcıların avladıkları hayvanların kalıntılarını tüketmek oğlan bir durumdu. Büyük avcılar ve diğer leşçiler işlerini bitirdiğinde insana çok da bir şey kalmıyordu. İşte insanın alet kullanımı burada işe yarıyordu. Basit bir alet olan taşı kullanması kendisini savunması ve avlanmasını sağlamasından çok daha büyük bir işleve yarıyordu bu da etinden tamamen sıyrılmış kemiğin içerisinde bol kalorili olan ilikti. Atalarımız sert kemiği kırarak içerisinde bulunan iliği tüketerek yıllarca hayatta kalabildi. İlik içerisinde bulunan bol yağ ve gerekli besinler sayesinde zihnimiz çok daha fazla gelişti. Şimdi bize uzak olan bu hikaye aslında bizim var olmamızı sağladı.

Kemiğin atıl bir malzeme olduğu düşünülse de aslında kemik içerisinde büyük bir hazine barındırır. Kemiğin içerisinde ilik bulunur ve ilik eski zamanlarda birçok hastalığa iyi geldiği bilinen bir malzemedir. Geçmişte hasta olanlara kemik kaynatılarak iliğinin suya geçmesi ile yapılan çorbalar hastalara tedavi amaçla verilirdi. Ampirik gözlemler kemiğin faydalarını gösteriyordu.

Kemik İliği Hangi Yemeklerde Kullanılır

Kemik dilimlenmiş şekilde kesilerek fırında uzun pişirilerek sade olarak ekmeğe sürülerek yenebileceği gibi, kuru fasulye, nohut yemekleri, keşkek gibi bakliyat yemeklerinde yemeği lezzetlendirmek için kullanılabilir. Amasya, Tokat ve çevresinde yaprak sarmalarının en altına kemik dizilip pişirilir böylece hem yaprak sarmalarının dibinin tutup yanmasını engeller hem de kemiğinin lezzeti sarmalara geçer.

Birçok yöresel yemekte kemik suyu kullanılır. Bunlardan bir tanesi Kastamonu’nun ünlü yemeği tiritdir. Tirit yemeğinde kemikler uzun süre kaynatıldıktan sonra Kastamonu’nun susamsız simidi dilimlenerek bu kemik suyuna batırılıp sarımsaklı yoğurt ve ince kıyılmış et ile servis edilir. Ayrıca kemik suyu pilavlara ve diğer sulu yemeklere tat vermesi için de kullanılır.

 

  • Kişi Sayısı:
    4 kişilik
  • Hazırlama Süresi:
    10 dakika
  • Pişirme Süresi:
    60 dakika

Malzemeler

4 dilim ilikli kemik

1 tutam karabiber

3 diş sarımsak

tuz

Yapılışı

Kemikler bir fırın kabına konulur .

Üzerine tuz ve baharatlar serpilir.

İnce ince kıyılan sarımsaklar kemiklerin üzerine konulur.

Fırın kabının üzeri alüminyum folyo ile kapatılıp.

180 derecelik fırında yaklaşık 1 saat pişirilir.

Piştiğinde sarımsaklı kızarmış ekmeklerin üzerine kemiğin içerisindeki ilikler sürülerek servis edilir.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.