KURBAN ETİ NASIL DEĞERLENDİRİLMELİ

KURBAN ETİ NASIL DEĞERLENDİRİLMELİ
12 Eylül 2016 1589 defa okundu 0 yorum

KURBAN ETİ NASIL DEĞERLENDİRİLMELİ

Ülkemizde kırmızı et çok pahalı ve malesef her zaman soframıza giremiyor. Ancak kurban bayramı geldiğinde işler değişiyor. Peki kurban etlerini gerçekten hakkını vererek değerlendirebiliyor muyuz? Pek sanmıyorum.

kobe bifteği

Malesef kurban bayramlarında bir çok et, deneyimsiz ellerde daha kesim ve yüzüm aşamasında telef oluyor. Her türk erkeğinin kendini kasap olarak görmesinden mütevellit kurban ölmüş olmaktan beter bir hale getiriliyor. Tabi ki kurban kesmek bir ibadet ve et için yapılmıyor ama bu kurbanlık hayvan bir can ve onun etini en iyi bir şekilde değerlendirmek ona olan saygının bir göstergesi. Özellikle etin ziyan olması çok üzücü çünkü bu et için bir hayvanın canı alınıyor.

Bu nedenle ben de bu makale ile kurban etlerini daha iyi bir şekilde nasıl değerlendirileceğine dair birkaç önemli noktayı belirtmek istedim.

  1. Bu işlerden anlamıyorsanız kurbanı profesyonel bir kasaba kestirin. Bu hem sizin sağlığınızı korur, hem de kurbanın acı çekmesi engellenir.
  2. Etleri ayırırken sınıflandırın. Örneğin sırt etleri, arka but etleri, kol etleri şekilde böylece her parçadan dengeli bir şekilde et bulunur. Bu işlem en önemli aşamalardan biridir. Çünkü hayvanın en hareketli kısımları olan butlar ile hiç hareket etmeyen sırt kısmı kolajen bakımından farklıdır. Kas ne kadar çok hareket ediyorsa o kadar sert olur. İşte bu nedenle but etleri uzun pişirme teknikleri olan güveç, haşlama, kavurma,tandır, konfit gibi yöntemlerle daha iyi pişer ve lezzetli olur. But etlerinde de ön kollar arka but etine göre daha liflidir. Sırt etleri ise hayvanın en değerli etlerini barındırır. Bu etler hem yumuşak hem de yağlıdır. Bu etler ise hızlı pişirme yöntemlerine çok uygundur. Mangalda, döküm tavada , ızgarada pişirmeye çok uygundur.
  3. Kurbanın hiçbir yerini atmayın. Kurbanın her parçası doğru pişirildiğinde çok lezzetlidir. Örneğin işkembe çorbası,kelle paça, bağırsaktan sucuk ve kokareç yapılır.
  4. Kurban kesildikten sonra etleri buz dolabında en az 3 gün dinlendirin. Kesinlikle hemen pişirmeyin ya da derin dondurucuya kaldırmayın. Etin dinlenmesi hücrelerin içerisinde bulunan ve enzimlerin serbest kalıp hücreleri parçalamasını sağlar. Bu ise etlerin içerisinde bulunan ve etin sert olmasını sağlayan kolajen liflerinin parçalanmasına neden olur. Böylece et daha yumuşak olur.

Kurban etlerini değerlendirebileceğiniz bazı yemekler:

Arka but etlerinden kendiniz evde döner yapabilirsiniz. Ya da kavurma yaparak değerlendirebilirsiniz.

İnciklerden tandır yapabilir ya da düdüklüde haşlayabilirsiniz.

Kuzu kesenler için kuzu kol sarma.

Keçi kesenler için keçi güveç.

Sırt etlerini dondurucuya atmadan 3 gün marine ettikten sonra ızgara yapabilirsiniz. Izgara yapmanın püf noktaları için  makalemimizi okuyabilirsiniz.Izgara yapmanın püf noktaları

Döş kısmından kıyma yaptırıp. İsterseniz yemeklerde kullanır, isterseniz sucuk yaptırabilirsiniz.

 

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.