SARIMSAK KONFİ TARİFİ

SARIMSAK KONFİ TARİFİ
8 Ocak 2017 4469 defa okundu 0 yorum

SARIMSAK KONFİ TARİFİ

Konfi Nedir?

Konfi buzdolabının icat edilmediği dönemlerde yiyeceklerin uzun süre tazeliklerini korunması ve türetilebilmesi maksadıyla geliştirilmiş yiyeceklerin kendi yağında pişirilmesi tekniğidir. Bu teknik özellikle Fransız mutfaklarında kullanılmıştır. Özellikle ördek gibi pişirilmesi güç  etlerin suyunu koruyarak, yumuşacık olmasını sağlar. Daha önce sizlerle tavuk konfi ve kuzu konfi(konfit) tariflerini paylaşmıştım. Bugün ise sizlere sarımsak konfi nasıl yapılır anlatacağım.

Sarımsak Alırken Neye Dikkat Etmeli

Sarımsak neredeyse her yemeğe katılan soğan gibi temel bir malzemedir. Sarımsak ayrıca doğal bir antibiyotiktir. Özellikle Taşköprü sarımsağı dünyaca ünlü bir sarımsaktır. Hatta ünlü şef Jamie OLİVER yemek videolarında sürekli Taşkoprü sarımsağından bahseder. Ancak ülkemizde marketlerde ucuz olması sebebiyle çin sarımsağı kullanılmaktadır.  Sarımsak ile ilgili sorun ise sarımsağın Mayıs ayının sonuna doğru  içinin kendi kendine yok olmaya başlamasıdır. Bu nedenle sarımsağı, mayıs ayının sonundan Ağustos ayının başında yeni hasat çıkana kadar bulmanız pek mümkün değildir. Bu nedenle Haziran ayında çıkan sarımsaklar kesinlikle Taşköprü sarımsağı değildir. Bu dönemdeki boşluğu doldurmak maksadı ile çin tohumu ekilmektedir. Malesef bu uyanıklar yüzünden çok değerli ürünlerimizin marka değeri düşüyor. Orjinal Taşköprü sarımsağını anlamanın en kolay yolu sarımsağı ikiye kesip elinizi sürdüğünüzde yapış yapış olacak kadar kıvamlı olmasıdır. Tadı çok yoğundur ve elinizi sürdüğünüzde kokusu kolay kolay elinizden çıkmaz. Sarımsağın rengi krem rengine yakındır. Çin sarımsakları ise çok beyaz ve iri olur.

Sarımsak Konfi Nedir

Yukarıda bahsettiğim durumdan dolayı mayıs ayından sonra elinizde taze sarımsak kalması pek mümkün değil(tabi ki kaliteli sarımsaklar). Bu nedenle ben bu aydan sonra alimde kalan sarımsakları farklı yollarla korumaya çalışıyorum. Bu yollardan biriside sarımsakları konfi pişirme. Sarımsaklar bol yağda düşük sıcaklıkta yaklaşık 1 saat pişirildiğinde neredeyse krema kıvamına gelir ve inanılmaz lezzetli bir hale gelir ve bildiğiniz gibi sarımsak çok hızlı yanabilen bir malzemedir. Bu nedenle yaklaşık 100 derecede pişirilir. Sarımsak konfit o kadar lezzetli oluyor ki ekmeğin üzerine sürerek yemekten kendimi alamıyorum ancak burada dikkatli olmak gerekiyor eğer çok fazla yerseniz tansiyonunuzu çok hızlı bir şekilde düşürebilir( başıma geldi :)). Ayrıca sarımsağın içerisinde piştiği yağa sarımsakların aroması geçerek sarımsak aromalı yağ elde ediliyor. Bu yağı yemek yaparken kullanırsanız yemeklere fazladan tat katar. Bu yağ 100 derecede kaldığı için yağ yanmaz bu sebeple yeniden kullanmanızda hiçbir sakınca yoktur.

Sarımsak Konfi Malzemeleri

4 baş sarımsak

2 tutam tuz

1 bardak zeytin yağı(ya da sıvı yağ)

Sarımsak Konfi Nasıl Yapılır

Sarımsaklar soyulur.

Bir sos tenceresinin içerisine sarımsaklar konulur.

Üzerine 1 bardak zeytin yağı ilave edilir.

Önceden 100 derecede ısıtılmış fırında yaklaşık 1 – 1,5 saat pişirilir.

Piştiğinde fırından çıkarılır ve sarımsaklar bir kavanoza alınır üzerini geçene kadar yağ dökülür.

Kalan yağ daha sonra yemeklerde kullanılır.

Sarımsak konfi hazır buzdolabında bir kaç ay tüketebilirsiniz.

İsterseniz youtube kanalımızdan videosunu izleyebilirsiniz.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.