TRÜF YAĞI NEREDE KULLANILIR

TRÜF YAĞI NEREDE KULLANILIR
21 Mart 2017 916 defa okundu 0 yorum

Trüf Nedir

Trüf mantarı gurme lezzetler arasında yer alan bir mantar türüdür. Özellikle kokusu muazzamdır. Bu mantar o kadar rağbet görür ki kara elmas olarak adlandırılır. Özellikle İtalyan Mutfağının önemli malzemelerinden bir tanesidir. Bu mantar meşe köklerinde toprağın altında bulunur ve bulması oldukça güçtür. Bunun için özel eğitimli köpeklerve domuzlar kullanılır. Kendine has kokusu özellikle domuzları çılgına çevirir burunları ile toprağı kazarak bu servet değerindeki mantarları bulup çıkarırlar.

İtalya  da özellikle makarnalar üzerine çok ince dilimleyerek servis edilir ve 1 tabak makarna 50 – 100 euroya satılır. türüf mantarı ayrıca yumurta ile de çok iyi gider omletlerin üzerine ince dilimler ile servis edilir. Bu mantar çok aromatik ve pahalı olduğu için çok ince dilimlerle servis edilir.

Trüf Yağı Nedir

Trüf yağı trüf mantarının zeytin yağının içerisine oromasını katması ile üretilir. Yaklaşık %2-4 oranında trüf aroması bulunmaktadır. Buna rağmen oldukça yoğun bir kokusu vardır. Kokusu fermante peynirlere benzer ama biraz daha yoğundur. Bu nedenle kullanırken çok az miktarda kullanmak yeterlidir. Trüf yağı da oldukça pahalı bir ürün. Ülkemizde Metro marketlerde bulunuyor. Küçük bir şişe trüf yağı 100 tl civarında bir fiyata satılıyor. Ancak çok az miktarlarda kullanıldığı için oldukça uzun süre kullanılabiliyor.

Trüf Yağı Hangi Yemeklerde Kullanılır

Trüf yağı makarnaların üzerine servis ederken çok az miktarda eklenir. Omlet yaparken çırpmadan önce birkaç damla trüf yağı eklendiğinde çok lezzetli oluyor. Risotto yapılırken tereyağ eklenirken yarım tatlı kaşığı trüf yağı ilave eklenir. Haşlanmış patateslerin üzerine hafif gezdirildiğinde de çok lezzetli oluyor.

Et yemeklerinin üzerine yapılan kremalı mantarlı sosların içerisine eklendiğinde etin tadını artırır. Krema ile oldukça iyi gider krema soslarına birkaç damla damlatılır. Beşamel sos içerisine kullanılır.

Peynir sos içerisine bir miktar katıldığında peynirin tadını artırır. Et marine soslarının içerisine kullanılır.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.