Ançüez Nedir? Hangi Yemeklerde Kullanılır

Ançüez Nedir? Hangi Yemeklerde Kullanılır
9 Ekim 2018 707 defa okundu 0 yorum

Eğer ninja kaplumbağaları izleyen nesildenseniz ninja kaplumbağaların pizzaya bayıldığı ancak ançuezlisinden nefret ettiklerini bilirdiniz. Çocukluğumda öğrendiğim ançüez kötü bir şeyi temsil ediyordu. Ancak yaklaşık 2 sene önce bir markette ançüez görünce tadını merak ederek aldım ve o günden beri farklı yemeklere tatlar katmak için kullanıyorum.Ançüez Nedir?

Ançüez hamsi, sardalya, çaça gibi balıklardan yapılan salamura balık konservesidir. İtalyan mutfağında oldukça fazla kullanılan ançüez genel olarak kötü bir imaja sahiptir. oldukça yoğun kokulu ançüez birçok yemeğe tat vermek için kullanılır. Özellikle soslara derin bir tat vermesi için kullanılır. Worcestershire sosunun temel malzemeleri arasındadır.

Ançüez Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

ançüez oldukça yoğun bir tada sahiptir bu nedenle kullanırken dikkatli olmak gerekir. Ben birçok yemeğin ve sosların içerisine ançüez kullanmayı seviyorum. Özellikle patates oturtma tarifine çok yakıştığını düşünüyorum. ançüezi direk tüketilecek bir malzeme gibi değil de yemeğin lezzetini artırmak için bir çeşni olarak kullanmayı seviyorum. Soğanları kavurduktan son iki küçük parça ançüezi yağda kavurup tamamen dağılana kadar pişiriyorum. Yemek piştiğinde ançüezin yoğun kokusu yerine yemekte derin bir tat kalıyor. Birçok kişi yemeğin içerisinde ançüez olduğunu anlamasa da farklı ve derin bir olduğunu hissediyor.

Ayrıca pizza soslarına da aynı şekilde çok az miktarda ançüez atmayı seviyorum. Tıpkı kaliteli fermante peynirler gibi yemeğe lezzet kattığını düşünüyorum.

Ançüez kanepelerde, salata soslarında, pizzaların üzerine az miktarlarda kullanılmaktadır.

Bana göre ançüez hangi yemeğe kullanılırsa kullanılsın az miktarda kullanılmalıdır.

Sizlerde ançüez kullandığınız tarifleri yorumlarda paylaşıp okuyucuların fikir sahibi olmalarına yardımcı olabilirsiniz. Farklı tatları denemeniz dileğiyle. Afiyet olsun.

 

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.