HARDAL SOSU NASIL YAPILIR

HARDAL SOSU NASIL YAPILIR
27 Mart 2017 979 defa okundu 0 yorum

HARDAL SOSU NASIL YAPILIR

Hardal tohumları farklı renklerde ve farklı boyutlarda olmaktadır. Kırmızı, siyah ve sarı hardal taneleri farklı keskinliktedir. Hint yemeklerinde hardal taneleri yapılan baharat karışımlarında tavada kavrularak özellikle tavuk yemeklerinde kullanılır.

Hardal su ile reaksiyona girerek keskin kokusuna ulaşır. Su içerisinde ne kadar bekletilirse keskinliği o kadar fazla olur. Reaksiyonu sonlandırmak için asidik malzeme sirke ya da limon suyu kullanır bu reaksiyonu durdurarak keskinliğini sabitler. Bazı tariflerde su yerine elma suyu şarap gibi malzemelerde kullanılır. Bu malzemeler farklı tatlar katar.

Ketçap ve mayonezden sonra en çok tüketilen soslardan birisi de hardal sosudur. Hardal et ve tavuk yemeklerine çok yakışan bir malzemedir. Hem marine soslarına hem de bandırma sosu olarak kullanılan hardal sosu keskin bir tat katar. Marine sosu olarak piştiğinde keskinliği bir miktar azalır.

Hardal Sosu Hangi Yemeklerde Kullanılır

Hardal sosu tavuk yemeklerinde oldukça fazla kullanılan bir malzemedir. Tavuk marine soslarına katıldığında hafif bir acılık verir. Et yemekleri ile çok iyi gider. Direkt olarak sandviçlerin içerisine sıkma sos olarak da kullanılır.

Patatese çok yakışır. Patates salatalarına mayonez ile karıştırılarak sos olarak kullanılır.

Hardallı tarifler için aşağıdaki tariflerimizi inceleyebilirsiniz.

hardal ve körili tavuk ızgara

Ballı hardallı tavuk

Hardal soslu patates salatası

 

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.