Hindi Boynu Nasıl Pişirilir

Hindi Boynu Nasıl Pişirilir
9 Ağustos 2017 3002 defa okundu 0 yorum

Hindi eti yağsız olduğundan yavan bir tada sahiptir. Özelikle hindi göğsü çok kuru olabilir. Hindinin bana göre en lezzetli kısımları boynu, butları ve kanatlarıdır. Bu nedenle hindi yemekleri yaparken hindi boynu yada kanatlarını kullanmayı seviyorum.

Hindi boynu oldukça uygun fiyatlı bir malzeme. Ama doğru piştiğinde çok lezzetli bir yemek yapmanıza yardımcı oluyor. Yaklaşık 40 tl ye alabileceğiniz kuzu incik yerine hindi boynunu kullanabilirsiniz. Elde ettiğiniz sonuçları gördüğünüzde bu ucuz malzemelerin aslında çok kaliteli yemekler yapmak için ne kadar uygun olduğunu göreceksiniz.

Hindi boynu oldukça fazla kolajen içerdiğinden hızlı pişirmeye uygun değildir. Hindi boynunu uzun ve yavaş pişirmek çok önemli bu sayede kolajenler parçalanarak kemiğinden rahatça ayrılacak bir hale gelir. Hindi boynu bu şekilde pişirildiğinde neredeyse kırmızı et kadar lezzetli olur. Yavaş pişirme deyince yapılacak en güzel şey sebzeler ile birlikte güveç yapmaktır.

Ben güveç yaparken öncelikli olarak hindi boynunu geniş bir tavada yüksek sıcakta güzelce kızartıp daha sonra yaklaşık 1 saat düdüklü tencerede etlerinden ayrılana kadar haşlıyorum. Böylece hindi boynundaki etler tel tel ayrılan bir kıvama gelirken sebzelerin gereğinden fazla pişmesine engel oluyorum. Bu tekniği zor pişen bütün etlerde kullanabilirsiniz.

Sebzeli Hindi Boynu Güveç Malzemeleri

1,5 kg hindi boynu

1 orta boy soğan

2 orta boy patates

2 adet havuç

Tuz Karabiber Kimyon

2 yemek kaşığı soya sosu

1 yemek kaşığı sirke  

Sebzeli Hindi Boynu Güveç Yapımı

Hindi boyunları kızgın bir tavada her tarafı renk alana kadar kızartılır. Bu işlem pişirmek için değil sadece yemeğe tat katması için yapılıyor. Güzelce renk alan hindi boyunları bir düdüklü tencereye konulur ve 2 bardak su hindi boyunlarının kızardığı tavaya konularak tabanına yapışan lezzetler açığa çıkarılır. Daha sonra düdüklü tencereye ilave edilir.Tuz da ilave edilerek yaklaşık 60 dakika kadar pişirilir. Et tel tel ayrılacak kıvama geldiğinde başka bir yere aktarılır. Düdüklü tencereye irice küp küp  doğranmış soğan, patates, havuç bir miktar yağ ile birlikte bir miktar sotelenir daha sonra salça da ilave edilerek birkaç dakika kadar daha kavrulur. Salça kavrulduğunda haşlanan hindi boynu ,suyu ve baharatlar ilave edilerek yaklaşık 30 dakika kadar sebzeler pişene kadar pişirilir. Pilav ile birlikte servis edilir. Herkese afiyet olsun.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.