Fırında Sütlaç Tarifi

Fırında Sütlaç Tarifi
5 Mayıs 2015 939 defa okundu 0 yorum

Fırında Sütlaç Tarifi

Fırında sütlaç favori tatlılarımdan bir tanesi genel itibari ile sütlü tatlıları daha çok severim. Sade sütlacı da yesem de   kesinlikle fırında sütlacı tercih ederim. Fırında sütlaçtan beklediğim özellik çok koyu olmaması halen krema kıvamında olmasına karşın üzerinin güzel kehribar renginde olmasıdır. Bu karamalize tat en sevdiğim kısmıdır. Ben fırında sütlacıma süt kaynarken kakule de ekliyorum kakulenin o güzel kokusu sütlaca ayrı bir lezzet katıyor.

Fırında Sütlaç Malzemeleri

1 lt süt

1 fincan kırık pirinç

3 yumurta sarısı

4-5 tane kakule

1 bardak şeker

1 kaşık pirinç nişastası

1 bardak su

1 paket vanilya

Fırında Sütlaç Hazırlanışı:

İlk önce pirinçler bir tencerede yumuşayana kadar haşlanır bu sırada 1 lt sütün içerisine şeker ve kakule eklenerek bir tencerede kaynatılır.

Sütün içerisine vanilya ilave edilir.  Nişasta 1ç ay bardağı su içerisinde eritilir.

Sulandırılmış nişasta yavaş yavaş ve sürekli karıştırılarak süte eklenir ve altı kısılır en küçük ocağa alınır . İki yumurtanın sarısı bir kapta çırpılır sütten birer kaşık alarak yumurtaya sürekli karıştırarak eklenir.

Bu aşama çok önemli eğer yumurtaya sıcak süt hemen eklenirse yumurta omlet olur bunu elbette istemiyoruz. 4-5 kaşık süt bu şekilde yumurtaya yavaş yavaş eklenir (bu arada sürekli karıştırılması gerekiyor).

Daha sonra yumurtalı karışım sütün olduğu tencereye yine dikkatli ve yavaş yavaş sürekli karıştırarak eklenir. Sütün bu esnada kaynamaması gerekir.

Benzer Yazılar

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.