Çıtır Derili Tavuk Nasıl Yapılır

Çıtır Derili Tavuk Nasıl Yapılır
4 Ekim 2017 726 defa okundu 0 yorum

Fırında pişmiş iyi bir tavuğun bana göre olmazsa olmazı derisinin çıtır çıtır olmasıdır. Ancak genel karşılaşılan sorun tavuğun derisinin fırından çıktıktan sonra yumuşak bir hale gelmesidir. Benim de karşılaştığım bu sorunu çözmeyi kafama koydum ve internette ve yabancı kanallarda izlediğim birkaç yöntemi birleştirerek sonunda dışı çıtır çıtır ama içerisi çok sulu tavuk yapmayı başardım. Bu yazımda sizlerle dışı çıtır çıtır ve içi sulu ve lezzetli bir tavuk nasıl yapılır sizlerle paylaşacağım.

Derisi Çıtır Tavuk

Dışı çıtır tavuk yapabilmek için sabırlı olmak çok önemli. Eğer siz de bu konuyu benim gibi kafaya taktıysanız ve zamanınız da varsa birkaç adımda dışı çıtır derili tavuk nasıl yapılacağını öğrenmek istiyorsanız bu adımları takip ediniz.

 

MALZEMELER

1 bütün tavuk

Salamura İçin;

25g salamura tuzu

500 g su

1 tutam tane karabiber

2 yemek kaşığı elma sirkesi

1 adet enjektör

Et pişirme termometresi    

HAZIRLANIŞI

1.Aşama: 500 g su içerisine 25 g tuz, sirke, tane karabiber. ocağa alınıp kaynatılır. Kaynadığında ocaktan alınıp soğumaya bırakılır. 2.Aşama: Tavuk ayaklarından bağlanır. İyice soğuyan salamura suyu enjektör yardımı ile tavuğun birkaç yerine batırılarak enjekte edilir. 3.Aşama: tavuk en az 1 gün boyunca buzdolabında dinlendirilir. 4.Aşama: Fırın 80-85 dereceye ayarlanır. Tel ızgara en üste konulur tavuk bir kanca ile ızgara teline takılır. Tavuğun yağının damlaması için en alta bir tepsi konulur. 5.Aşama: 3-4 saat bu sıcaklıkta pişirilir. Tavuğun iç sıcaklığı termometre ile ölçüldüğünde 65-70 derecede olması gerekir. Tavuk istenilen sıcaklığa geldiğinde fırından çıkarılır. 6.Aşama: Tavuk 15-20 dakika kadar dinlendirilir. 7.Aşama: Fırın sıcaklığı max derecede fanlı ayarda ısıtılır. Tavuk tekrar fırına konulur dışı nar gibi kızarıp çıtır çıtır olana kadar yaklaşık 7-10 dk kadar pişirilir. Çıtır derili tavuk hazır herkese afiyet olsun.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.