Hardal ve Körili Tavuk Izgara Tarifi

Hardal ve Körili Tavuk Izgara Tarifi
14 Nisan 2015 2107 defa okundu 7 yorum

Hardal ve Körili Tavuk Izgara Tarifi

Hardal ve köri baharatı tavuk etine belki de en çok yakışan baharatlardandır. İki iki malzemeyi de tavuk yemeklerine kullanmaya çalışırım. Bu tarifte ise ikisini birlikte kullandım. Daha çok GüneydoğuAasya mutfaklarında kullanılan bu malzemeleri ben bu tarifte kemiksiz tavuk kalça etlerinin marine sosunda kullandım istenirse bütün tavuk da bu iki baharatla marine edilerek fırında pişirilebilir. Ben düküm tavada ızgara yapmayı seviyorum umarım siz de bu tarifi beğenirsiniz. Lütfen görüşleriniz bizlerle paylaşın. Herkese afiyet olsun.

Hardal ve Körili Tavuk Izgara Malzemeleri

4 adet tavuk kalça eti

2 tatlı kaşığı hardal

1 talı kaşığı acı biber sosu veya acı toz kırmızı biber

1-2 Tatlı kaşığı köri baharatı veya varsa köri sosu

1 tatlı kaşığı soya sosu

2 yemek kaşığı zeytinyağı

Hardal ve Körili Tavuk Izgara  Yapılışı:

Tavuk kalçası eğer açılmamışsa kemiğini alarak açın ve derisini çıkarın derisini çıkarmak baharatların tavuğa daha iyi nüfus etmesini sağlar.

Tavuklar genişçe bir kaba alınarak baharatlar iyice yedirilir. En az 3 saat marine edilmesi için buz dolabına alınır( benim gibi sabırsız değilseniz 1 gün bekletmek daha iyi sonuç verir).

Et buzdolabından çıkartılır ve etlerin oda sıcaklığına gelmesi için bir süre dışarda bekletilir. Eğer buzdolabından çıkmış eti hemen kızgın tavaya koyarsanız et sertleşir.

Et oda sıcaklığına geldiğinde çok kızgın mümkünse döküm bir tavada kalınlığına göre 3-4 dakika dakika başı çevirerek pişirilir.

Pişen etler birkaç dakika bekletilir böylece sularını koruması sağlanır. İstediğimiz garnitürlerle servis edilir.

Afiyet olsun.

Yorumlar