İstiridye Mantarlı Tavuklu Kremalı Makarna

>
11 Aralık 2018 553 defa okundu 0 yorum

Mantar kendine has kokusu ve dokusu ile bazı insanlar için çok lezzetli bazıları için ise nefret edilesi bir besin. Bana göre mantar iyi yapılırsa yemeğe başka türlü elde edilemeyen derin bir tat katar. Eğer elinizde iyi bir mantar var ise onu taze taze değerlendirmek gerekir.

Mantar sade bir şekilde mangalda közlenerek yada tavada sotelenerek yapılabileceği gibi, yemeklerin içerisinde de kullanılabilir. Bana göre mantarın birlikte iyi gittiği malzeme tavuk etidir. bu nedenle elime çok taze ve güzel istiridye mantarı geçince bunu değerlendirmek istedim. Bu tarif mantarın birlikte iyi gittiği bütün malzemeleri içeriyor. Krema, makarna ve tavuk zaten bu üçlüden kötü bir yemek çıkma ihtimali yok. Umarım bu tarifi beğenirsiniz. lütfen yorumlarınız bizimle paylaşmayı unutmayın. yukarıda paylaştığım youtube videomuzu izleyebilir ve daha fazla video için kanalımıza abone olabilirsiniz. Afiyet olsun.

MALZEMELER

istiridye mantarı 500 g tavuk kemiksiz but eti 100 g krema 10 adet kornişon turşusu 1/2 paket makarna 1 orta boy soğan tuz, karabiber kuru sebze karışımı(tercihen)    

HAZIRLANIŞI

Mantarlar temizlenir ama asla yıkanmaz. Çünkü mantarlar sünger gibidir. Eğer yıkanırsa bütün suyu emer ve sotelemek imkansız hale gelir. Bu nedenle mantarın üzerinde istenmeyen kirler kağıt havlu ile silinmeli ya da fırçalanmalıdır. Mantarlar, soğan, tavuk eti ve kornişon turşu jülyen doğranır. Tava en yüksek ateşteki ocağa alınır.  Tavadan dumanlar çıkana kadar ısıtılır. Bu işlem çok önemli bu sayede tavuk suyunu salmadan sotelenebilir. Tava ısındığında bir miktar zeytin yağı tavaya ilave edilir. Ardından tavuklar tavaya alınır birkaç dakika yüksek ateşte tavuklar renk alana kadar sotelenir. Sotelenen tavuklar bir kaseye alınır. Bunun nedeni tavuğu gereğinden fazla pişirmemek içindir.Böylece tavuk sularını salmaz ve kurumaz. Tavuklar kenara alındıktan sonra tavanın yeniden ısınması için bir süre beklenir. ısındığında mantarlar tava atılır ve iyice renk alana kadar sotelenir. Mantarlar güzelce renk aldığında soğanlar da ilave edilir ve birkaç dakika kadar daha mantarlarla birlikte pişirilir. Daha sonra turşular ilave edilir birlikte birkaç kez çevrilir ve yeniden kenara aldığımız tavuklar tava atılır birlikte 1-2 dakika kadar daha pişirilip içerisinde krema atılarak kısık ateşe alınır. İçerisine tuz ve karabiber ilave edilir. Bu esnada bir tencereye kaynamış su konulur içerisine bir miktar tuz ilave edilerek makarna kutusunda önerilenden 1-2 dakika kadar daha az pişirilir. bunun sebebi makarnanın malzemelerin suyunu emmesini sağlamak içindir. Makarna haşlandığında suyu süzülür ve hemen kenarda bekleyen diğer malzemelerin içerisine ilave edilir. Eğer çok koyulaşmışsa biraz makarna suyundan ilave edilir. Birlikte kısık ateşte 1-2 dakika kadar daha piştiğinde mantarlı ve tavuklu makarna servis tabağına alınır. Üzerine eski kaşar ya da sevdiğiniz başka bir kaşar rendelenerek servis edilir. Herkese afiyet olsun.  

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.