Izgara Tavuklu ve Sebzeli Sandviç

Izgara Tavuklu ve Sebzeli Sandviç
26 Aralık 2017 563 defa okundu 0 yorum

Izgara işi zahmetli gibi görünse de aslında hiç de öyle değil. İstenirse sadece 30 dk muhteşem ızgara tarifler hazırlanabilir. Izgara birçok tencere yemeğinden daha hızlı hazır olur. Çünkü ızgara yapılan malzemeler yüksek ateşte hızlı bir şekilde pişirilir. Çoğu tencere yemeği ise yavaş uzun pişirme ister. İşte bu nedenle çalışan bir kişi olarak işten gelince uzun tencere yemekleri yapmak yerine tavada ızgara yapmayı tercih ederim. Yaptığım bu ızgaraları daha sonra yemek ya da hemen tüketmek için sandviç şeklinde yapmayı seviyorum. Böylece ayrıca bir tabak kirliliğinden de kurtulmuş oluyorum. Bir taşla iki kuş.

Bugün size tarifini vereceğim ızgara tavuk etli ve sebzeli sandviç tarifini son günlerde sıklıkla yapıyorum. Ben sebzeleri diri seviyorum ve en son olarak da son günlerde keşfettiğim ve bağımlısı olduğum dark soya sosunu kullanıyorum. Size de tavsiye ederim gerçekten dark soya sosu kullandıktan sonra bir daha asla diğer soya soslarının yüzüne bakmayacaksınız.

MALZEMELER

1 kg kemiksiz tavuk pirzola

2 adet havuç zeytin yağı

2 adet yeşil biber

2 adet kırmızı papia biber

1 orta boy soğan

1 çay kaşığı karabiber

1 tatlı kaşığı tatlı kırmızı biber

tuz

2 yemek kaşığı dark soya sosu

HAZIRLANIŞI

Tavukların her iki tarafına zeytin yağı, tuz , karabiber, kırmızı biber serpilir . Üzerine streç film serilerek bir tava ya da benzer bir malzeme ile çok sert olmayacak şekilde vurularak tavukların eşit kalınlıkta olması sağlanır. Bu arada döküm tava ocağa konularak tavanın iyice kızması sağlanır. Tavaya tavuklar konulur. her iki tarafı da yaklaşık 3 dk kadar pişirilir. Bu esnada sebzeler jülyen doğranır. Tavuklar piştiğinde bir tabağa alınır ve sırası ile aynı tavaya havuçlar, soğan ve biberer atılarak hafif diri olacak şekilde ızgara edilir. Sebzelerin pişmesine yakın tava kapatılır ve sebzelerin üzerine dark soya sosu ilave edilerek karıştırılır. Tavadan alınır. Sandviç ekmekleri tava hala kızgınken tavada hafifçe kızartılır. Tavuklar jülyen şeklinde doğranarak sandviç ekmeğinin içerine konulur. Izgara sebzeler, roka ve maydanoz ile servis edilir. Herkese afiyet olsun.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.